Vrt u gradu? Tisuću ćemo razloga naći za odgovor – NE, samo ako nam se nešto neće. A samo je jedan potvrdan odgovor – zašto ne?
Mnogo je prilika za vrtlarenje u gradu, od već poznatih gradskih vrtova na slobodnim zemljišnim površinama na gradskim rubovima ili između stambenih zgrada, do terasa na vrhovima zgrada i balkona.
OKUPRIRAJTE TERASE
Ogromne površine terasa na gradskim zgradama zjape prazne (osim što služe za postavljanje antena). To su prekrasne površine za lijepe zelene vrtove. Da li ćemo ih urediti kao površinu samo za odmor ili (i) kao površine za uzgoj pojedinioh kultura – stvar je odabira.
Balkoni, veliki ili mali, idealna su površina za uređenje malog vrta. Uvijek ima prostora za pokoji cvjetni lonac, ali i posudu u kojoj je posađeno neko povrće ili začinska biljka. Malo, ali dostatno (i ovdje vrijedi ono pravilo – “manje je više”!).
DESET ZLATNIH PRAVILA ZA GRADSKE VRTOVE
1. Razmislite o prostoru
Podijelite raspoloživ prostor optimalno. Gradski vrt nije samo površina. Razmislite o okomitoj podjeli prostora (biljke koje će se penjati ili visjeti). Napravite skicu prije sadnje.
2. Svijetlo i sjena
Proučite klimatske uvjete. Gdje je sunčana strana, a gdje vlada sjena? Koje su površine izložene vjetru? Rasporedite biljke u skladu s time.
3. Osobni stil
Želimo li cvjetni balkon ili “žetvu” povrća i drugog korisnog bilja? Idealna je kombinacija korisnog i ukrasnog bilja.
4. Vrt za pčele i leptire
Kad nešto cvjeta, ma gdje bilo, privlači pčele i leptire.
5. Tlo i hrana
Želite li “žetvu”, koristite organske supstrate i gnojiva te druge preparate. Ovo je ipak samo za vas.
6. Jake billjke
I biljke na gradskim vrtovima napadaju bolesti i štetočine. Koristite samo ekološke preparate!
7. Kišnica
Za zalijevanje koristite kišnicu koja vam je na dohvat ruke. Sve je samo pitanje jednostavnog tehničkog rješenja.
8. Priroda u blizini
Čak i mali balkon možemo urediti kao mali prirodni raj. Razmislite da nekoj ptici omogućite da savije gnijezdo na vašoj terasi. Postavite adekvatnu kutiju.
9. Garniture za sjedenje
Ne zaboravite na praktičan i udoban namještaj. Ne mora biti skup. Cilj je stvoriti ugodan prostor za odmor.
10. Užvajte u svakom trenutku
Nemojte forsirati – uživajte u planiranju, realizaciji i odmoru!
ŠTO SADITI?
Ako je riječ samo o ukrasnim biljkama, tu su mogućnosti velike, samo sve ovisi o prostoru. To može biti npr. javor posađen u cjetnu posudu te različite cjetnice (geranije, hortenzije…).
Ako želite imati “žetvu” onda možete posaditi i rajčicu, i papriklu, i feferone, mrkvu, pešun, začinsko bilje, i salatu, i celer …, sve što vam svakodnevno treba u kuhinji.
Na sreću, postoji adekvatna ponuda praktičnih i ekoloških supstrata za naše male vrtove. Tu vam Gra-ma može ponuditi dosta praktična rješenja, od malih dvadeset litarskih pakiranja za sadnju direktno u vreći (salata, rajčica, jagode, feferoni) te drugih BIO-supstrata. Jednostavno pogledajte ponudu iz našeg web shopa.
EKOLOŠKA SREDSTVA
Kao što smo rekli – to je samo za vas, pa je logično da ćete za gnojidbu, prihranu i zaštitu od bolesti i nametnika koristiti samo prihvatljiva ekološka sredstva. Pogledajte najširi izbor u našem prilogu EKO GRA-MA ili ponudu na web shopu.
Možemo preporučiti slijedeće:
– BIO-REX -organsko peletirano gnojivo u pakiranju od 3 kg;
– PLANTELLINU paletu proizvoda
– BILJNI OJAČIVAČI -također iz uvoga Gra-me (ekološki preparati).
O svim ovim proizvodima možete naći informacije na našoj stranici (portalu) ili web shopu.