U nasadima krumpira u fazi intenzivnog razvoja, a to je u pravilu u svibnju, javlja se opasna bolest plamenjača odnosno, krumpirova plijesan (Phytophthpra infestans). Za širenje bolesti potrebna je visoka relativna vlažnost zraka (90-95%), cima mora biti vlažna barem 10 sati, s time da je potrebni raspon temperature zraka vrlo širok, od 6,5 do 27 stupnjeva C.
Ova je bolest znatno „agresivnija“ od do nedavno poznate. Zaraza ovom bolesti se širi zaraženim sjemenskim materijalom ili iz nezbrinutog otpada (krumpir koji se baca u polju ili na smetlištima u blizini). Pored krumpira stradava i rajčica. Gubitci koji uslijed te bolesti nastupe vrlo su visoki.
Bolest je u prvoj fazi javlja na listovima u obliku žutih ili tamno zelenih pjega. Pjege će potom poprimiti tamniju boju, s time da im rub postaje tamno zelen s bjeličastom presvlakom na donjoj strani. U desetak ili nešto više dana dana bolest će se, ukoliko za to postoje povoljni uvjeti, proširiti, većina listova će propasti, a štete će postati nenadoknadive.
Zbog karaktera bolesti pravodobna (rana) zaštita je iznimno važna. Tako struka preporuča fungicidni tretman u 5-6 navrata tijekom kritičnog razdoblja (moguća je redukcija i na 4-5 tretmana, a što ovisi o okolnostima). Karenca tih preparata kreće se od 7 do čak 21 dan. Na izboru je, u ovom trenutku, nekih četrnaestak preparata od kojih su neki registrirani istovremeno i za suzbijanje koncentrične pjegavosti (Alternaria solani): Ranman, Akrobat, Equation, Proxanil, Pergado, Profilux, Antracol Combi i dr.
NAPOMENA: Uporaba pesticida za povezana sa rizicima za zdravlje ljudi i okoliš. Njihova uporaba traži povećani oprez te se smiju nabavljati u ovlaštenim poljoprivrednim ljekarnama te koristiti prema uputama proizvođača i ovlaštenih trgovaca/savjetnika!
Koja je alternativa? Kako Gra-ma ne zagovara primjenu pesticida, osobiti ne na manjim površinama na kojima se krumpir uzgaja za osobne potrebe, u tu svrhu možemo preporučiti neke od proizvoda iz skupine ojačivača bilja, a koje možete nabaviti i putem web trgovine. Ti su preparati dopušteni u ogranskoj (ekološkoj) poljoprivredi te su na vodećim ekološkim listama:
Naravno, kako se radi o specifičnim proizvodima i učinkom, s njihovom primjenom treba početi što ranije (vidjeti o tome u našem postu pod nazivom „Biljni ojačivači i pesticidi“)