Aronija (Aronia melanocarpa) sve je zastupljenija biljna vrsta ne samo u našim vrtovima (okućnicama) već su njome zasađene i značajne poljoprivredne površine. U uzgoju su zastupljene sorte Viking, Aron, Nero i Autum Magic. Radi se o vrlo otpornoj biljci koja izdrži iznimno niske temperature (-30°C), cvate dosta kasno (travanj) pa nema opasnosti za nastup šteta zbog proljetnog mraza, a dobro podnosi visoke temperature, mada ukoliko računate na ozbiljan uzgoj i rod tada treba osigurati navodnjavanje. Voli sunčane položaje, gdje se ne zadržava voda, a ne smetaju joj ni vjetrovi.
Da bi se postigli željeni tržišni efekti, interesantan je uzgoj aronije u ekološkoj proizvodnji.
Ovakav način proizvodnje traži bitno drugačiji pristup.
PRIPREMA TLA
Aronija zahtjeva tlo:
- slabe kisele rekacije – pH 6,0 – 7,0
- bez stajaće vode
- tlo bogatije organskom tvari (3-5%)
- određenu razinu važnih hranjiva kao što su fosfor (10-15 mg/100 g tla) i kalij (20-25 mg/100 g tla) te mikroelementi (željezo 50-100 µg, cink 10-15 µg, bakar 2-5 µg, bor 0,5-1 µg, mangan 20-50 µg).
Da bismo bili sigurni što i koliko moramo dodati tlu prije sadnje, nužno je obaviti detaljnu analizu tla koja će dati odgovore na pitanja koliko je organske tvari u tlu, koja je pH vrijednot tla, koliko je zastupljeno elemenata u tlo, ima li blokade elemenata i dr.
Problem nedostatka organske tvari u tlu (zahtjev je min. 3%) uspješno ćemo riješiti organskom gnojidbom nekim od organskih peletiranih gnojiva kao i to njihovom kombinacijom – npr. BIOREX, GUANITO ili PHENIX koja sadrže vrlo visoki udio organske tvari (60-70%) te neophodnog kalija i fosfora.
Uz makroelelemente, aroniji je neophodno osigurati i dovoljnu količinu mikroelemenata. Taj problem ćemo najjednostavnije riješiti primjenom folijarnih preparata s aminokieslinama, npr. MYR MICRO, MYR FERRO, MYR BORO i/ili primjenom preparata na bazi željeza (kelat željeza REVIVE).
Poremećaj pH vrijednosti tla kod niske pH vrijednosti uspješno će se riješiti kalcizacijom (kalcij + magnezij), a u slučaju previsoke pH vrijednosti problem se rješava primjenom kiselih sulfatnih gnojiva te folijarnim tretmanom nekim od preparata s mikrolementima (npr. MYR MICRO iz ponude Gra-me).
GNOJIDBA
Sve prije izneseno odnosi se na pripremu tla prije sadnje nasada (tzv. meliorativna gnojidba).
Tijekom mirovanja, nasade ćemo pognojiti nekim od organskih peletiranih gnojiva, a cilj je opskrbiti nasad potrebnom količinom organske tvari i najvažnijih elemenata, a to su fosfor i kalij. To ćemo učiniti primjenom organskih peletiranih gnojiva PHENIX ili GUANITO u količini od 400-600 kg/ha, jednostavnim rasipanjem oko biljaka. To možemo učiti u razdoblju od kasne jeseni (nakon što otpadne lišće), tijekom zime i sve do 2 tjedna prije kretanja vegetacije. Ukopavanje gnojiva u tlo nije potrebno!
Tijekom vegetacije nije više potrebno gnojivo unositi u tlo već će se daljnji tretman obavljati folijarno:
- Dušik – MYR AZOTO, osobito početkom vegetacije za snažan rast, 1-3 l/ha
- Bor – MYR BORON, prije cvatnje za dobru cvatnju i oplodnju i kasnije za kvalitetu ploda, 1-3 l/ha
- Mikroelementi – MYR MICRO, za kvalitetu ploda, 1-3 l/ha
- Kalcij – MYR CALCIUM, kvaliteta ploda, 1-3 l/ha
- Kalij – MYR POTASSIUM, kvaliteta ploda, 1-3 l/ha.
Tijekom vegetacije svakako preporučamo primjenu biljnih aminokiselina, npr. preparat TRAINER s visokim udjelom čistih aminokiselina biljnog porijekla za rješavanje problema vezanih s abiotičkim stresom te stimulator AUXYM s aminokiselinama, vitaminima i mineralima.
Preporuka je nakon obavljene berbe obaviti tretman preparatom na bazi mikroelemenata uz dodatak magnezija.
Preparati koji su u prodaji u Gra-mi i koji su navedeni u gornjim preporukama sukladni su EC 834/2007 te 889/2008, a nalaze se na najvažnijim listama ekoloških preparata (ECOCERT, FIBL i OMRI).