Odlike plodnog tla su neutralan pH, laka dostupnost hranjiva biljci i dobre fizikalne osobine. Različite biljne vrste svojim svojstvima djeluju na strukturu tla. Biljke dubokog i razgranatog korijenskog sustava pogodno djeluju na strukturu tla. Značajno utječu na očuvanje tala od erozije te imaju snažno protunematodno djelovanje. Te su biljne vrste, koje koristimo u tzv. zelenoj gnojidbi, pogodne za ekološku i integriranu poljoprivrednu proizvodnju.
ULJANA ROTKVA
Vrlo dobro apsorbira dušik, brzo raste i ima dubok korijenski sustav čime dobro razrahljuje tlo te ga opskrbljuje organskim sastojcima. Reducira nematode.
ŽUTA GORUŠICA
Robusnog je rasta, stvara veliku zelenu masu. Pogodna i za malčiranje. Odlikuje ju velika sposobnost apsorpcije dušika. Štiti tlo od korova, gubitka vode i erozije. Sijemo je kao postrnu kulturu ili za jesensku sjetvu.
MJEŠAVINE
Na tržištu su prisutne različite biljne mješavine (bijela gorušica, uljana rotkva, niger, kres salata, peršin, crna zob). Ovisno o mješavini, koristi se kao zelena gnojidba kod uzgoja krumpira ili općenito kao univerzalna zelena gnojidba sa svrhom prorahljivanja tla, stvaranja zelenog pokrova, smanjenja nematoda, reduciranja korova. Sjetva je u kolovozu ili rujnu.
SUDANSKA TRAVA
Jakog je korijenovog sustava, otporna na sušu, prorahljuje tlo, potiskuje korove,a izlučivanje iz korijena inhibira rast sitnih korova. Sije se od travnja do srpnja.
FACELIJA
Korijen producira bakterije koje vezuju elementarni dušik iz zraka. Kako ima vrlo dubok korijen, popravlja strukturu tla te ostavlja značajne količine organske tvari u tlu. Možemo je zaorati kao zelenu gnojidbu vinograda i voćnjaka. Sijemo je u kasnu jesen ili tijekom ožujka. Ima nematocidna svojstva.
Sjeme navedenih biljnih vrsta možete nabaviti u Gra-mi.