ESTRIH je građevinski element čija je osnovna funkcija osigurati odgovarajuću podlogu za postavljanje završnih obloga (parket, laminat, keramičke pločice, keman i dr.). Za trajnost, funkcionalnost, dugovječnost pa i lijep izgled završne podloge kvalitetan i pravilno postavljen estrih je od ključne važnosti. Građevni zahtjevi za podloge nalaze se u europskoj normi EN 13813.
U uvjetima kada izvođač radova mora u kratkim rokovima izvesti postavljene radove, polagači završnih obloga pod posebnim su pritiskom jer na kraju najmanje vremena ostaje za njihov posao pa se često podloga postavlja na vlažan ili nekvalitetno i na brzinu izveden estrih.
PROBLEMI KOD IZVEDBE ESTRIHA
Najčešći problemi koji se pojavljuje kod postavljanja estriha je nepravilna receptura mješavine (pogrešan izbor granulata, cementa, vode), nedovoljna debljina, nedovoljna zbijenost, pogrešna izvedba diletacija, neravnine, previše zaglađena ili gruba površina i dr.
Posljedice nekvalitetno izvedenog estriha su pucanje i lom estriha, ljuštenje, uzdizanje odnosno spuštanje pojedinih ploha ili cijelog estriha, a što se sve kasnije odražava na ponašanje i kvalitetu završne podloge.
BRZOVEZUJUĆI I BRZOSUŠEĆI ESTRISI
Zahtjevi za pouzdanom i kvalitetnom izvedbom u najkraćem roku nameću nam potrebu korištenja adekvatnih cementnih estriha s posebnim vezivima, gotovih industrijske mješavine te kemijskih dodataka u tekućem ili praškastom obliku.
Gra-min partner MAPEI u ponudi ima specijalna veziva kao npr. TOPCEM i MAPCEM ili gotove mješavine za izvedbu estriha TOPCEM PRONTO i MAPCEM PRONTO koje omogućuju nadogradnju u samo nekoliko dana. Postavljanje keramičkih pločica ili kamena u slučaju korištenja TOPCEM ili MAPCEM proizvoda moguće je čak već za 3 sata, a polaganje parketa, tekjstilnih ilki elastičnih podloga moguće nakon 24 sata (pri tem. Od 23°C i 50% relativne vlage u zraku)!
U pravilu, proces sazrijevanja i sušenja tradicionalno postavljenog estriha traje minimalno 28 dana (normalni uvjeti kod plivajućeg estriha debljine 4-5 cm), pa su odabir TOPCEM ili MAPCEM estriha odličan izbor.
DODACI ZA POBOLJŠANJE SVOJSTVA CEMENTA
U slučaju odabira tradicionalnog estriha, naš partner MAPEI ima široki izbor kemijskih dodataka iz MAPESCREED linije proizvoda. Tim se dodacima omogućuje znatno smanjenje npotrebne količine vode za izradu mješavine. Osim toga, takva mješavina lakše prolazi kroz pumpu, brzo i lako se ugrađuje pa se time postiže bolja zbijenost podloge. Spomenuti dodaci primjenjivi su kod svih tradicionalnih izvedbi estriha (plivajući ili vezni) kao i za estrihe s podnim grijanjem jer poboljšavaju toplinsku provodljivost i skraćuju potrebno vrijeme prije probnog puštanja podnog grijanja u pogon.
MPESCREED linija obuhvaća proizvode
- MAPESCREED HF GEL – dodatak u gelu s polimernim vlaknima; karakterizira ga poseban vodoodbojan učinak kao posebna mehanička čvrstoća u prvim danima sazrijevanja; nije potrebna armatura a pogodan je i za vanjsku izvedbu;
- MAPESCREED 720 – tekući polimerni dodatak koji skraćuje sušenje estriha na pola potrebnog vremena; idealan za ugradnju u slučaju kratkih rokova i niske temperature;
- MAPESCREED 710 – tekući dodatak koji skraćuje vrijeme sušenja te omogućuje postavljanje keramičkih pločica nakon 15 dana od ugradnje estriha. Isto tako, vrlo je pogodan kod ugradnje elastičnih podloga s vrlo kratkim rokovima izvedbe i intenzivnim prometom;
- MAPESCREED 704 – dodatak za povećanje toplinske provodljivosti estriha čime je on vrlo pogodan za ugradnju estriha s podnim grijanjem;
Svi spomenuti dodaci dodaju se u količini od 0,5 do 1,5% na težinu cementa (DOBRO PROUČITI UPUTU PROIZVOĐAČA!).
POLIMERNA VLAKNA
U mješavinu za pripremu estriha mogu se dodati tzv. strukturna polimerna vlakna sa svrhom povećanja čvrstoće estriha. Za tu svrhu može se primijeniti proizvod MAPEFIBRE ST30 koji sadrži vlakna duljine 30 cm i koristi se umjesto čelične armaturne mreže.
PRAVILNA UGRADNJA
Kod ugradnje estriha od ključne je važnosti odabir ispravne recepture mješavine, osobito odabir agregata. Preporučeni sastav agregata je cca 70% frakcije 0-4 mm i 30% frakcije 4-8 mm.
Kod ugradnje treba paziti i na postizanje potrebne debljine estriha što ovisi o vrsti estriha te zahtijevanoj debljini ovisno o predviđenom opterećenju podloge.
Za izvedbu tzv. veznog estriha najprije nje potrebno izraditi i ugradite vezni sloj (vezna kaša) u težinskom omjeru lateks za poboljšanje prionjivosti PLANICRETE : voda : vezivo (cement/TOPCEM/MAPCEM) = 1 : 1 : 3.
Kod većih opterećenja (npr. industrijski podovi) vezni sloj treba izvesti epoksidnim ljepilom EPORIP.
DUGOTRAJNA ZAVRŠNA PODLOGA
Uvodno smo rekli da je za dugotrajnost i kvalitetu završne podloge ključno izvesti estrih po „pravilima struke“, kolokvijalno rečeno. Na trajnost završne podloge utječu mnogi čimbenici kao npr. priprema podloge, izbor materijala, stručnost izvedbe, površina, vrijeme sazrijevanja i sušenja prije ugradnje. Zahtjevi za kraćim rokovima izvedbe nameću potrebu korištenja specijalnih materijala odnosno dodataka koji znatno skraćuju rokove izvedbe te podižu njezinu kvalitetu, osobito kod specifičnih zahtjeva.
I na kraju, za sve informacije u svezi izvedbe estriha i završnih podloga, osobito u pogledu korištenja specijalnih materijala MAPEI, možete se obratiti osoblju Gra-me.