
Naše dječje igračke i dječja igrališta prate odgovarajući certifikati.
Zbog čega su certifikati toliko važni?
Djeca o svijetu oko sebe i o interakciji s drugom djecom uče kroz igru. Stoga je iznimno važno da igračke kojima se igraju kod kuće ili u dječjem vrtiću, školi… budu sigurne i da ne uzrokuju ozljede. Certificirane igračke su sigurne jer su prošle stroge testove koje provode međunarodni instituti za certifikaciju , a potvrde koje ih prate dokaz su njihove sigurnosti.
Direktiva 2009/40/EZ o sigurnosti igračaka
Ova Direktiva propisuje pravila o sigurnosti dječjih igračaka i o njihovom slobodnom kretanju unutar Zajednice. Primjenjuje se na proizvode „isključivo ili neisključivo projektirane ili namijenjene za igru djece do 14 godina starosti“ (čl. 2.). Direktiva se odnosi na obveze gospodarskih subjekata u lancu opskrbe dječjim igračkama – na proizvođače, zastupnike, uvoznike i distributere. Direktiva specificira obilježja CE oznake, upozorenja i upute za uporabu, posebne sigurnosne zahtjeve i sl. Od osobite je važnosti definiranje CE oznake kao znaka kojim proizvođač jamči da je igračka izrađena u skladu sa postavljenim sigurnosnim normama.
EN-71-1 (Mehanička i fizikalna svojstva)
Ovaj standard se odnosi na opće zahtjeve sigurnosti, materijale, rubove, metalne žice, oštre točke, pakiranje, upozorenja i upute za uporabu, CE oznaku, dobnu granicu i dr. za dječja igračke. Standard specificira zahtjeve i metode ispitivanja , uzimajući u obzir razdoblje predvidive i uobičajene uporabe, a provodi se kroz više od 30 važnih testova.
EN-71-2 (Zapaljivost)
Ispitivanjem se provjerava da li proizvod ne sadrži zapaljive materijale. Standard navodi kategorije zapaljivih materijala koji su zabranjeni u svim igračkama i zahtjeve koji se odnose na zapaljivost određenih igračaka kada se podvrgnu testu zapaljivosti.
EN-71-3 (Otpuštanje određenih elemenata)
Ispitivanjem se provjeravaju kemijska svojstva proizvoda. Standard se odnosi na zahtjeve i metode ispitivanja na migraciju/otpuštanje određenih elemenata iz igračaka i njihovih dijelova, podijeljenih u tri kategorije (antimon, arsen, barij, kadmij, krom, olovo, živa i selen), s izuzetkom nedostupnih materijala.
EN-71-8 (Igračke za uporabu u kućanstvu)
Standard definira opće sigurnosne zahtjeve za ljuljačke, tobogane i slične igračke za unutarnju i vanjsku uporabu kod kuće. Taj standard specificira zahtjeve i metode ispitivanja za tzv. Activity Toy.
EN-71-9 (Organsko kemijski spojevi)
Standard sadrži zahtjeve u odnosu na migraciju ili sadržaj određenih opasnih organskih kemijskih spojeva.
EN-1176-1 i 1176/3
Ovaj standard se odnosi na opće i dodatne zahtjeve i metode ispitivanja opreme za dječja igrališta.
EN-1729-1 i 1729-2/EN-1730-6.3/6.5/6.6/6.7
Ovaj se standard odnosi na provjeru npr. okomitog statičkog opterećenja, vertikalnog zamora, vertikalnog udara i stabilnost pod vertikalnim opterećenjima. Standard specificira funkcionalne dimenzije, sigurnosne zahtjeve i metode ispitivanja namještaja, stolica i stolova za obrazovne ustanove.