Kako biste izbjegli neke početničke pogreške pri uređenju akvarija, pročitajte ovih nekoliko savjeta.
PRVI KORAK
„Nulti“ korak u uređivanju akvarija nije postavljanje bilo kojeg od elemenata akvarija već razradba ideje i plana. Prvo uzmite u obzir prostor (veličina, zapremina), a potom na papir stavite nekoliko varijanti rukovodeći se svime što kasnije slijedi. Pogledajte tuđa rješenja,posjetite specijalizirane trgovine koje imaju uređene akvarije. Prosurfajte internetom. Nemojte komplicirati, ali ni previše improvizirati. Budite umjereni i razumni (cijena!).
PODLOGA
Mogli bismo reći da od podloge sve započinje. Kod toga uvijek imajte mjeru – ne previše jer će previše „pojesti“ prostor, a premalo će biti nedovoljno za npr. ukorjenjivanje biljaka.
Ukoliko će vaš akvarij imati bilje, pri postavljanju podloge treba poštivati neka pravila. Zapravo, cijela avantura s uređenjem započinje s onim što je ispod podloge, a to je sloj supstrata koji bi trebao posađenim biljkama dati hranjivu podlogu.
Za podlogu preporučamo fini pijesak, najbolje je granulacije 1-3 mm, jer će sitniji vjerojatno praviti problema pri filtriranju vode. Naime, uzrokovati će začepljenje filtra. Ukoliko idete na krupniju granulaciju, računajte s time da vaše bilje neće biti u stanju razviti korijenski sustav. „Dopuštena“ je i kombinacija granulacija, dvije do tri, ali uvijek pazite da podloga zadrži dojam prirodnosti. da I kod odabira boje podloge treba pripaziti. Najbolji efekt će dati prirodna boja, dakle nešto svjetlija,a nećete pogriješiti ako kombinirate svijetle i tamne kamenčiće. Ali uvijek prirodno – izbjegavajte obojene kamenčiće u bojama koje nisu prikladne za okruženje (crveno, plavo…!). Podloga ne mora biti ravna nagnuta (kosa) podloga i neravnine djelovati će prirodnije. Možete improvizirati i terase, samo ih treba pažljivo odvojiti granicama, za što će vam poslužiti pažljivo posložen kamen nešto krupnije granulacije.
HARDWARE
Pojam „hardware“ možda je malo nespretan jer odmah asocira na informatičku opremu, ali je uobičajen i odnosi se na različite elemente za uređenje akvarija (granje, panjevi, kamen).
Prije smo naveli kako je važno dobro i ispravno odabrati podlogu odn. kamenje kojom se podloga gradi. To podrazumijeva pažljivi odabir po boji, obliku i količini, poštovanjem zahtjeva da cijela kompozicija djeluje prirodno, koliko je moguće vjerno kopirajući vodene uvjete. Treba voditi računa i o vrsti kamena. Naime, ako odaberete vapnenačko kamenje riskirate s tvrdoćom vode. Zato je najbolji mramor , ali se držite toga da u akvariju bude jedna vrsta kamena.
Vodite računa o rasporedu elemenata. Prvo odredite točku promatranja, dakle stranu od koje će se akvarij promatrati. Uvijek niže (manje) elemente stavljajte u prvi red, a više iza njih. Kamenje i granje ne postavljate ukoso već okomito ili vodoravno. U kombinaciji elemenata (kamenje, panj) uvijek nastojite imitirati prirodne uvjete, da ne izgleda kao da je „namješteno“. Prazne prostore između toga možete ispuniti biljem.
Kamenje, ukoliko ga ne kupujete u trgovini već uzimate u prirodi, mora biti čisto, bez organskih ostataka. Drveni elementi kao panjevi i sl. ne smiju biti truli. Zato je sve te elemente potrebno prije prokuhati i dezinficirati. Da bi i drveni elementi djelovali prirodno, vodite računa da na njima ne smije biti rezova i drugih zahvata koji će utjecati na njihovu „neprirodnost“. Ako ih je potrebno obraditi (skratiti) onda je bolje to uraditi trganjem. Dobro opskrbljene specijalizirane trgovine, kao npr. Gra-ma Čakovec, imaju relativno širok izbor hardwera, pa tu otpada briga oko dezinfekcije i ostalog.
POZADINA
Prije postavljanja dobro razmislite kako ćete postaviti pozadinu u akvariju jer jednom postavljenu pozadinu teško ćete izvaditi, a da ne oštetite akvarij, podlogu i sl. Svakako izbjegavajte pozadinu modeliranu kao valovitu ili mrežastu, u bilo kojoj varijanti. Najbolje ju je dizajnirati u kombinacijom linija i oblika čime se dobiva dinamičnost.
BILJE
Brzorastuće ili spororastuće bilje?
Brzorastuće biljke brzo će popuniti praznine u akvariju i dobar su biološki filter te su dobro su rješenje za novi akvarij. No, mana je tog rješenja kako potom obuzdati njihov rast.
Spororastuće biljke će sporije popuniti prostor, ali s njima kasnije nema toliko brige. No, česta su meta algi.
Dakle, najbolja je kombinacija npr. brzorastućih sitnolisnih biljaka koje će brzo formirati grmovita područja i spororastućih širokolisnih biljaka koje će popuniti prostor. Zato treba voditi računa i o grupiranju bilja. U prirodi biljke rastu u grupama pa ni u akvariju nećemo saditi jednu po jednu biljku.
I ovdje treba pripaziti na količine. U nekom akvariju prosječne veličine 3 do 6 biljaka biti će dovoljno. No, treba kod toga paziti i na to da ostane praznog prostora, da biljke kasnije ne „pojedu“ sav prostor.
RIBE
Tek na kraju dolazi ono zbog čega imamo akvarij,a to su ribe. Ako ste dobro pratili naše upute, to je sasvim logično rješenje.
I tu postoje naravno, pravila. U biljne akvarije najbolje pristaju sitnije vrste u jatima (do 2 jata). Možete staviti i veće vrste, ali ne više od jedan do dva komada, i naravno da su adekvatne veličine.
ODRŽAVANJE
To je ključ održivosti i trajnosti. Dakle, redovito mijenjate vodu, čistite stjenke, uklanjajte mrtve ribe i biljke, šišajte ih ako su preguste i prevelike. No, o tome na drugom mjestu (pogledajte naše postove: Jeftino uređenje akvarija, Uređenje akvarija u 5 koraka).
I na kraju podsjećamo da je Gra-ma u Čakovcu izuzetno dobro opremljena svime što vam je potrebno za uređenje akvarija i to po iznimno povoljnijim cijenama (znatno nižim od specijaliziranih trgovina!). Pogledajte našu ponudu i na web shopu.