KRUMPIROVA ZLATICA
Krumpirova zlatica (Leptinotarsa decemlineata) valjda je najpoznatiji štetnik u krumpiru koji je redovito prisutan na svim površinama pod krumpirom. Ovaj insekt u odrasloj fazi je žuto smeđe boje (pruge), mlade jedinke (ličinke) su izrazito crvene dok su jaja narančasto žute boje.
Odrasle jedinke prezimljuju u tlu iz kojeg izlaze čim dobro zatopli, u travnju i svibnju, a s letom započinju čim temperatura zraka bude iznad 20°C. Kroz nekoliko tjedana ženka će položiti jaja na donjoj strani lista, a to će činiti u idućem razdoblju od 35 dana. Ličinka će se nakon tri tjedna spustiti u tlo gdje će se zakukuljiti. U našim uvjetima krumpirova zlatica ima dvije generacije.
U zaštiti od ovog štetnika iznimno je važno poduzeti mjere radi suzbijanja prve generacije.
Pretjerana uporaba istih insekticida (piretroida, organofosfora) na istom području dovela je do rezistetnosti (otpornosti) ovog štetnika tako da je zaštita postala neefiklasna. Stoga će biti potrebno uvesti promjene i u primjenu uvesti insekticide drugačijeg mehanizma djelovanja npr. biotehniče insekticide kojima se “napada” ličinke u prvom stadiju. Kemijske insekticide radi suzbijanja “starijih” jedinki (one koje su prezimjele) primijeniti ćemo samo u opravdanim slučajevima i to kada je broj odraslih jedinki po jednom busu više od 2-3 jedinke.
Naravno, ovo sve se odnosi na velike poljoprivredne površine, dok je preporuka za manje površine na vrtovima ili okućnicama primjena mehaničkih mjera (pobiranje odraslih jedinki, uklanjanje listova s jajima i ličinkama) ili primjena nekog od preparata iz ponude Gra-me (ojačivači).
LISNE UŠI
Kod napada lisnih ušiju ( Aphididae) na krumpir nije toliko problem u štetama koje bi ovaj štetnik nanio ovoj kulturi, koliko njegovo neizravno djelovanje kao prijenosnika virusa (uzročnika viroza), od kojih su najznačajniji virus uvijenosti PLRV i Y virus. No, ove bolesti se šire i zaraženim sadnim materijalom pa kod odabira istog treba biti osobito pažljiv. U pravilu, lisne uši u krumpiru se ne suzbijaju no ukoliko je virusni napad jak primjenom insekticida može se smanjiti širenje viroze.
PUŽEVI GOLAĆI
Puževi golaći (Mollusca – Gastropoda) štete čine na zelenoj masi te gomoljima. U njihovom suzbijanju primjenjuju se mehaničke metode (sklupljanje, lovke) ili kemijske metode samo izuzetno (željezov fosfat, a.t. metaldehid).
KRUMPIROV MOLJAC
Krumpirov moljac (Phthorimaea operculella) se kao štetnik javlja u toplijim područjima i skladištima. kako su godine postale toplije, javlja se i na kontinentu. Štetnik je leptir smeđežute boje krila s resama na stražnjim krilima, dok je gusjenica smeđežuta koja naraste od 12-15 cm. Leptir prezimljuje u skladišti u bude aktivan čim se tempera digne iznad 8°C, potom polaže jaja. Gusjenice napadaju zeleni dio buženjem te ulaze u gomolje. Može imati od 5 do 7 generacija gusjenica tijekom godine.
Za njegovo suzbijanje važno je dosljedno provoditi mehaničke mjere – uklanjanje zelenih ostataka, dezinfekcija u skladištima i održavanje čistoće te održavanje niže temperature u skladištima.