Čim se približi ljeto naša dvorišta i vrtovi postaju odlična mjesta za uživanje kroz odmor i rekreaciju. No, ekstremni uvjeti koji su sve učestaliji zbog klimatskih promjena znatno utječu i na biljke pa ih treba obilno zalijevati. Jedino je pitanje – kada je najbolje vrijeme za to? Općenito se smatra da je zalijevanje na večer najbolje jer temperatura nije toliko visoka, a i biljkama se ostavlja dovoljno vremena da upiju vodu bez bojazni da će je već i jako jutarnje sunce isušiti. No, istovremeno to i nije najbolje rješenje jer se time pogoduje stvaranju različitih bolesti. S druge strane, jutarnje zalijevanje se čini boljim rješenjem jer temperatura tla i u biljkama nije toliko visoka, no voda će brzo ispariti! Što onda uraditi?
Jedino oko čega se svi slažu je da zalijevati NE smijemo za vrijeme dok je sunce još jako. Stoga ćemo zalijevati pred večer ili, još bolje, na večer. Ako pak ćete zalijevati u jutro, onda to treba uraditi čim ranije, puno prije nego sunce izađe.
Zalijeva se jednom – ali obilno, a ne svaki dan po malo jer time voda neće doprijeti do korijena.
Zalijevamo po zemlji, a nikako biljke i ako je moguće – tlo treba malčirati kako bi se izbjegao nepotreban gubitak vlage.
Suha površina tla može zavarati jer ispod površinske “klore” možda ima vlage. Dobro razvijene biljke imaju i dobro razvijeno korijenje koje crpi vodu iz veće dubine. Uvenule biljke tijekom najveće žege nisu pouzdan znak da nema dovoljno vlage jer je to svojevrsni obrambeni mehanizam biljaka da bi sačuvale vlagu.
Mrkva na gredicama trebati će vodu svaki dan odnosno, tlo na kojoj raste mora biti uvijek vlažno. Rajčica i paprika, ako smo ih sadili dovoljno duboko imati će dosta vlage i na nekoliko dana. Zato ih se zalijeva rjeđe, ali obilno. Što se tiče travnjaka, ako nemate sustav za zalijevanje, on će se vjerojatno djelomično posušiti, ali će živnuti poslije kiše. jedno što ne treba je hodanje po njemu.
Evo i 10 korisnih savjeti za štednju vode kod zalijevanja:
1. Nikako nemojte kod zalijevanja travnjaka u kratkom vremenu aplicirati puno vode. Prijedlog: bolje 4 x po 5 minuta s 15 min. pauze umjesto jednom u 20 minuta! Tlo ne može upiti višak vode.
2. Površinu koju zalijevate podijelite u zone i zaljevajte prema potrebama.
3. Navodnjavajte samo ono što raste.
4. Ne zalijevati po vjetru. Vjetar će dobar dio vode odnijeti na mjesto koje niste željeli zalijati.
5. Redovito provjeravajte sustav kao i pritisak vode. Moguća su žačepljenja, curenja…, a sve su to gubitci.
6. Ukoliko imate mogućnost – koristite automatsko zalijevanje,a to znači prilagođavanje potrebama i uvjetima.
7. Vrt zaljevajte sustavom “kap po kap”. Gubitci su najmanji jer voda dolazi upravo na mjesto gdje treba (lokalno) i dozirano.
8. Površine koje su gole malčirajte čime se sprječava gubitak vlage uslijed isušivanja.
9. Navodnjavajte kada nema isparavanja (ili su ona najmanja) i vjetra.
10. Travnjak ljeti nemojte kositi suviše nisko jer će njezine malo dulje vlati sačuvati korijen od propadanja uslijed vrućine.