U svakodnevnom govoru sredstva za zaštitu bilja često poistovjećujemo sa pesticidima. No, termin pesticidi odnosi se na mnogo više tvari koje se primjenjuju u vrtlarstvu i poljoprivredi, ali i u drugim područjima života kao npr. u zdravstvu, higijeni, veterinarstvu i dr. Prema našim propisima, pesticidi obuhvaćaju sredstva za zaštitu bilja te biocidne proizvode.
Biocidni proizvodi ili biocidi su proizvodi:
- koji se sastoje, sadrže ili proizvode jednu ili više aktivnih tvari, čija je namjena uništiti, odvratiti, učiniti bezopasnim spriječiti djelovanje ili kontrolirati bilo koji štetni organizam na bilo koji način, osim čisto fizičkim ili mehaničkim djelovanjem
- tvari i smjese, dobivene od tvari ili smjesa koje same nisu ono što je prethodno navedeno, čija je namjena uništiti, odvratiti, učiniti bezopasnim spriječiti djelovanje ili kontrolirati bilo koji štetni organizam na bilo koji način, osim čisto fizičkim ili mehaničkim djelovanjem.
SREDSTVA ZA ZAŠTITU BILJA
Sredstva za zaštitu bilja su pripravci koji se sastoje ili koji sadrže aktivne tvari i dodane nepesticidne tvari, a namijenjeni su za:
- zaštitu bilja i biljnih proizvoda od svih štetnih organizama ili sprječavaju djelovanje tih organizama, osim ako se kao glavna svrha ovih proizvoda smatraju higijenski ciljevi
- djelovanje na životne procese bilja (npr. tvari koje utječu na rast), ali na drukčiji način od hranjivih tvari
- konzerviranje biljnih proizvoda
- uništavanje neželjenog bilja ili dijelova bilja, uz iznimku algi, ako se proizvodi ne primijenjuju na tlu ili vodi radi zaštite bilja
- sprječavanje ili suzbijanje neželjenog rasta bilja, uz iznimku algi, ako se proizvodi ne primjenjuju na tlu ili vodi radi zaštite bilja.
Svako sredstvo za zaštitu bilja koja se stavlja na tržište mora biti registrirano ili imati odgovarajuću dozvolu nadležnog ministarstva. Sva sredstva koja su na tržištu moraju biti u originalnom pakiranju, označena i opremljena etiketom s propisanim podacima na hrvatskom jeziku
Sredstva za zaštitu bilja mogu se primijeniti samo kada je to prijeko potrebno i/ili je u skladu s pragovima štetnosti kad postoje.
Aktivna tvar je osnovni sastojak sredstva za zaštitu bilja koja imaju opći ili posebni učinak na štetne organizme ili na bilje, biljne dijelove ili biljne proizvode. najčešće su to kemijski spojevi, mikroorganizmi i virusi, biljni ekstrakti i slično. U sredstvima za zaštitu bilja mogu biti i druge dodane tvari čija je namjena ili spriječiti ili smanjiti fitotoksične učinke ili poboljšati djelovanje aktivne tvari.
Sredstvo za zaštitu bilja mora imati etiketu. Na etiketi sredstva za zaštitu bilja navodi se kemijski i trivijalni naziv svake aktivne tvari koja se u njemu nalazi. Količina aktivne tvari se u tekućinama označava gramima aktivne tvari na jednu litru sredstva (g/L), u krutim formulacijama u gramima aktivne tvari na jedan kilogram sredstva za zaštitu bilja (g/kg) ili ponekad u postocima (%).
Osobito nam je interesantna jedna podjela sredstava za zaštitu bilja, a to je podjela prema načinu djelovanja. Radi se o podjeli prema učinku na biokemijske prirodne procese u ciljanom štetnom organizmu ili njihovom ponašanju na tretiranoj biljci. primijenjena zaštitna sredstva na biljci se mogu ponašati nesistemično ili sistemično.
Nesistemična ili kontaktna sredstva za zaštitu bilja nakon primjene ostaju na biljci u obliku presvlake i biljka ih ne usvaja (ne apsorbira), dok sistemična sredstva za zaštitu bilja nakon primjene biljka upija, provodi unutar svog sustava u sve svoje organe te ih u tim dijelovima sprema u djelotvornim količinama tijekom određenog vremenskog razdoblja. Kod toga dolazimo još do jednog važnog termina, a to je karenca ili najkraći vremenski period koji mora proteći od zadnje primjene sredstva za zaštitu bilja do prve berbe, žetve, otkosa ili puštanja stoke na ispašu. Izražava se u danima.
PODJELA SREDSTAVA ZA ZAŠTITU BILJA
Sredstva za zaštitu bilja dijelimo na više načina. Prema podrijetlu – dijele se na kemijska i biološka dok je najčešća dioba prema vrsti štetnog organizma koje ono suzbija:
- ZOOCIDI – sredstva za suzbijanje ili odbijanje životinja, a ovu skupinu čine
- insekticidi ili sredstva za suzbijanje kukaca
- akaricidi ili sredstva za suzbijanje grinja
- nematoicidi ili sredstva za suzbijanje nematoda
- limacidi ili sredstva za suzbijanje puževa
- rodenticidi ili sredstva za suzbijanje glodavaca
- korvifugi ili sredstva za odbijanje ptica od sjemena
- 2. FUNGICIDI – sredstva za suzbijanje gljiva i pseudogljiva i nekih bakterija uzročnika bolesti
- 3. HERBICIDI – sredstva za suzbijanje korova
- 4. OSTALA SREDSTVA – regulatori rasta biljaka i pomoćna sredstva.