Našu staru domaću sortu šljive bistrice (požegača), osim već ranije spominjanih bolesti plamenjače i hrđe (vidjeti u našem postu „Bolesti šljiva na okućnici), sve češće napada još jedna bolest, ali virusnog porijekla, a to je šarka šljive. Smatra se da šarka šljive nanosi najveće štete u voćnjaku. Ta bolest, osim šljive napada i druge voćne vrste, kao npr. marelicu, breskvu i nektarinu, ali i trešnju i višnju gdje bolest nije vidljiva, ali je potencijalni izvor daljnje zaraze.
Na bolest su otporne ili tolerantne sorte stanley, , kalifornijska plava, president, bluefree, valor, čačanska ljepotica i dr. No, i te sorte napada virus šarke šljive, ali su simptomi na plodovima neuočljivi. No, to samo znači da su te sorte prikriveni širitelji bolesti na osjetljivije sorte.
Bolest nije moguće odmah zamijetiti. Prvi znakovi se pojavljuju na lišću tijekom lipnja u obliku šarenila, svijetlo zelenog ili žućkastog, raspoređenog u obliku mozaika na lisnoj površini. Kasnije se bolest primjećuje na otpalim plodovima koji imaju svijetle ljubičaste pjege. Kako zrioba ide dalje, te se pjege produbljuju pa nastaju nepravilna udubljenja na plodu. Takav plod je žilav, neukusan i bljutav. Tridesetak dana prije berbe, plodovi počinju masovnu otpadati.
Bolest se širi zaraženim sadnim materijalom i/ili lisnim ušima.
Kao što znamo, ne postoje sredstva za suzbijanje virusa. Dakle, u zaštiti moramo krenuti od odabira sadnog materijala te zaštite od uši prskanjem odgovarajućim preparatom (pesticidom, Mospilan SP) za suzbijanje biljnih uši. Uši se suzbijaju već krajem cvatnje. Za nepesticidnu zaštitu, ekološki u potpunosti prihvatljivu, preporučamo neki od Gra-minih preparata iz grupe ojačivača (ekstrakt koprive, kalijev sapun…).