Kako bi naše cvijeće i ukrasno bilje bilo zdravo i lijepo od ključnog je značaja pravilno i redovito provoditi i njegovu prihranu. Prihrana je mjera kojom, uz osnovnu gnojidbu, dopunjujemo gnojidbu ili vršimo “ispravke” uzrokovane greškama u gnojidbi ili jednostavno dopunjujemo gnojidbu zbog ostvarenja određenih ciljeva (brži i bolji rast, obilno cvjetanje i sl., pomoć u stresnim situacijama).
Prije sadnje tlo je potrebno odgovarajuće pognojiti i/ili koristiti supstrat koji već sadrži odgovarajuća hranjiva, kao npr. supstrati iz ponude Gra-me. Ovom se metodom biljkama osiguravaju potrebna hranjiva za kvalitetan start, a to su dušik, fosfor kalij i sumpor. Koje ćete od gnojiva koristiti – mineralno ili organsko, stvar je izbora. No, ukoliko koristite organska gnojiva u vrtu, ista možete koristiti i za gnojenje tla prije sadnje ili za već postojeće nasade. Samo ga lagano ukopajte u tlo na dubinu do 10 cm. Kod toga treba posebno istaći da nikako nemojte organska gnojiva stavljati u cvjetne lonce jer riskirate kasnija oboljenja zbog raspadanja organske tvari. Bolje je primijeniti neki kvalitetniji supstrat.
Međutim, intenzivan rast tijekom kasnijeg proljeća, ljeta i dijela jeseni, a tu je i cvjetanje, zahtijeva i kvalitetnu te redovitu prihranu. To se postižemo primjenom jedne od dviju metoda, uz povremeno njihovo kombiniranje:
- Zalijevanjem uz primjenu vodotopivih mineralnih gnojiva
- Folijarno primjenom posebnih pripravaka za prskanje i prihranu preko lista.
Izbor vodotopivih gnojiva je dosita velik. Ukoliko želite kvalitetno rješenje onda preporučamo vodotopiva gnojiva Cerbero iz ponude Gra-me, npr. ono NPK formulacije 13-40-13 + 1,5 Mg.
Umjesto zalijevanja, možete primijeniti metodu prskanja nekim od folijarnih pripravaka iz ponude Gra-me, a tu u svakom slučaju dolazi u obzir TRAINER (biljne aminokiseline s hranidbenim i antistresnim učinkom), MYR MICRO (s mikroelementima) te MYR BOR (5% bor). Ovi su preparati u ponudi i u malim pakiranjima koja su idealna za okućnice. Metodu folijarne prihrane ipak je najbolje kombinirati s metodom prihrane zalijevanjem, jer je to odlična dopunjujuća metoda kojom možemo „popraviti“ pogreške kod prihrane jednom metodom, a i treba uzeti u obzir da kod zalijevanja ipak dolazi do određenih „gibitaka“ hranjiva zbog otjecanja odnosno ispiranja.