Mačka je mesojed i to apsolutni mesojed te ona, iako je kućni ljubimac, svoje prehrambene navike nije promijenila. Ukoliko boravi vani, ma čime i koliko je hranili, ona će još dodatno nešto uloviti, ali ne zbog „gladi“ već jer je – lovac.
Koliko i čime hraniti mačku?
Broj dnevnih obroka ovisi o starosti mačke, pa tako, načelno, možemo preporučiti:
- Mačići od 2 – 3 mjeseca 4 – 5 manjih obroka
- Mačići od 3 – 5 mjeseci 3 – 4 manjih obroka
- Mačići od 5 – 9 mjeseci 3 obroka
- Nakon navršenih 9 mjeseci 2 obroka dnevno (u juro i na večer).
Proizvođač će na deklaraciji dati preporuku u pogledu načina doziranja pa bi bilo dobro držati se tih preporuka. U protivnom, mačka će se udebljati i biti će sklonija bolestima.
Želite li zdravog, veselog i dugovječnog kućnog ljubimca, trebate više pažnje posvetiti onome što mački dajete jesti, to tim više što mačke mogu biti alergične na neke sastojke u hrani.
Nikad nemojte mačku hraniti:
- Slatkišima
- Hranom za pse
- Hranom baziranom pretežito na ugljikohidratima
- Hranom koja sadrži puno soli
- Iznutricama svaki dan
- Povrćem i
- Mlijekom.
Hrana koju dajete ne smije biti ni topla i ni hladna. Ako je držite u frižideru, izvadite je na vrijeme da bi poprimila sobnu temperaturu.
Mačku možete hraniti „suhom“ hranom (dehidriranom) ili „mokrom“ (mesne konzerve i sl., mesu u umaku).
Cijena najčešće odražava i kvalitetu pa bi odluka, kada govorimo o dehidriranoj hrani, trebala biti između hrane koja spada tzv. grain free hranu i superpremium hrane.
Kod odabira gotove hrane, treba „znati čitati“ deklaracije. Ukoliko proizvođač deklarira na prvom mjestu neki sastojak biljnog porijekla (žitarice), znajte da je u toj taj sastojak pretežit te da hrana nije baš kvalitetna. Kako je mačka mesojed, znači da bi u hrani proteini trebali biti pretežiti sastojak, uz dodatak kvalitetnih masti (riblje ulje), vlakna te Omega 3 i 6 masnih kiselina.
Naravno, mačku možete hraniti i hranom koju ste pripremili kod kuće. Tada također treba poštovati pravila o udjelu pojedinih sastojaka u hrani koju pripremate samo. Znači, veći udio mesa (piletina, puretina, plava riba, junetina) mora biti pretežit. Dajete li mački sirovo meso, nutricionisti preporučuju meso prethodno smrznuti na tri dana i potom ga mački dati odmrznutog.
Mački možete dati i malo mliječnih proizvoda (jogurt, svježi kravlji sir). Zanimljivo, ali mlijeko treba izbjegavati! Mlijeko kod mačke izaziva probavne tegobe (proljev) jer ona nema enzime za njegovu razgradnju.
Nikako nemojte zaboraviti na vodu. Osobiti ako mačka jede dehidriranu hranu. Znači, uz zdjelicu hrane obavezno stavljamo i zdjelicu s vodom, koja mora biti stalno čista i svježa.
Trgovina Gra-ma Čakovec ima najbolji izbor hrane za mačke, od suhe do mokre, za posebne uvjete prehrane (dijetna, za skotne mačke, mačići) te za pojedine pasmine.