Pelargonije su najprihvaćenija cvjetnica u našim domovima zbog bogatog izbora boja i otpornosti na ekstremne vremenske uvjete.
Vjerojatno će se rijetki odlučiti na vlastiti uzgoj iz sjemena jer je ono (hibridno,F1) vrlo skupo, ali jamči uspjeh. Naime, iz takvog sjemena dobiti ćete kvalitetne, otpornije i jake biljke, bujnog cvata. Tzv. F2 hibridi su jeftinija varijanta, ali računajte na izostanak efekata u boji i kvaliteti. No, kad je o tome riječ, svakako preporučamo da se kod vašeg trgovca informirate da li je kod uzgoja koristio originalno (F1) sjeme, jer su “podvale” vrlo česte, a što ćete vrlo brzo primijetiti – izostati će bogati cvat, biljke će biti slabije i izloženije bolestima. Isto tako, profesionalni i ozbiljni uzgajivači u pravilu u svojim rasadnicima nemaju bolesti jer primjenjuju odgovarajuće mjere zaštite. Tada vam se neće desiti da ubrzo pošto ste biljke donijeli kući i posadili, primijetite da se nešto čudno događa. Zapravo su već bile zaražene u klijalištima odnosno rasadniku.
Drugi, ali i najčešći način razmnožavanja je vegetativan – reznicama. Za taj oblik razmnožavanja neophodno je odabrati zdrave, dvogodišnje matične biljke iz sigurnog (nezaraženog) izvora jer se na ovakav način najbrže šire bakterijske i gljivične bolesti. Reznica ima tri pupa. Reznica se odreže od matične biljke vodoravnim glatkim rezom te se uklone donji listovi. Ostali listovi se skrate na polovicu. Mjesto reza umače se u hormon za ukorjenjivanje te se na svjposade u odgovarajući supstrat. Obično je za ukorijenjivanje, kod zahtjevane temperature (20°C) neophodno 14 dana. Nakon 4-6 tjedana takve ukorijenjene reznice presađuju se u veće posude promjera 8-10 cm. Potom se u sezoni sade u cvjetne posude. Ukoliko ste reznice uzeli krajem ljeta, stavite ih na prezimljavanje na temp. od min. 7°C u svjetloj prostoriji. Uz navedeno, kod visećih se pelargonija obavlja uklanjanje vegetativnog vrha radi kompaktnog rasta
U tom smislu Gra-ma preporuča kupnju sadnica iz svog prodajnog asortimana, jer “robu” nabavlja od domaćih uglednih i provejernih proizvođača.
Pelargonije su cvjetnice koje dosežu visininu od 40-60 cm. Biljke su mesnate, a lišće karakterističlno zelene boje s zelenim prstenom po rubu. na dodir šire jaki i karakterističan miris. Boje variraju: žute, bijele, ružičaste, crvene, “šarene”… Vole sunce. Sade se na razmak od 30-40 cm.
Tijekom faze cvatnje svakako preporučamo uklanjati ocvale cvjetove kao i uvenule ili požutjele listove kako bi se spriječio razvoj bolesti. Treba ih redovito zalijevati, ali između dva zalijevanja supstrat se treba posušiti. Za uzgoj preporučamo specijalni supstrat koji možete nabaviti u Gra-mi.
Radi se o supstratu zahtjevane kiselosti od 5,5 do 6,5 (pH), mješavine irskog i crnog treseta, odgovarajuće električne vodljivosti (EC/CE) s potrebnim nutrijentima.
Najpoznatije od pelargonija su Pelargonija zonale (Elise portas, Morval, Black vesuvius, Speckles…). Uzgajamo ih na cvjetnim grdicama, u loncima ili sanducima. Prepoznati ćemo ih po karakterističnoj tamnoj lisnoj šari (obruču). Cvate od ranog proljeće do kasne jeseni lijepim jednostrukim ili “duplim” cvjetovima, velikog izbora boja.
Pelargonije oboljevaju. No, više o tome u našem prilogu pod nazivom “Pelargonije i bakterioza” te u prilogu “Bijela mušica i štitasti moljac”.
Redovita prihrana je također važna. Tijekom intenzivnog rasta (travanj – rujan) biljke je neophodno prihranjivati teklućim hranjivima bogatim dušikom i željezom, kalijem, fosforom i mikroelementima. Preporučuje s ei prskanje odgovarajućim preparatom za smanjivanje stresa (aminokiseline – Trainer). Za to preporučamo neko od organskih folijarnih gnojiva na bazi aminokiselina kao i sredstava protiv stresa (Myr Micro, Trainer…).