Osvrnemo li se malo oko sebe i osluhnemo li što se govori, uvidjeti ćemo da mnogo ljudi razgovara o svom vrtu Na TV-u i radiju ima dosta emisija o vrtlarenju, nema tiskovine koja ne objavi neki prilog o tome, a internetske stranice su pune sadržaja o vrtu i vrtlarenju. Vrtlarenje je doista u trendu! O čemu je riječ?
Ovdje se, izuzmu li se neki usamljeni slučajevi čisto trendovskog ponašanja, istinski radi o pravom pokretu iz potrebe i iz spoznaje da u tome stvarno “nečeg ima”. Zapravo, to je trend koji je k nama došao tek nedavno, a ima svoje tipične oblike: kao povratak iskonskome ili novo otkriće seoskog vrta, do već ozbiljnijeg pokreta kolektivnih gradskih vrtova ili sveobuhvatnog smišljenog iskorištavanja neiskorištenih javnih površina. Tek tu i tamo možemo naći i vrt na balkonu ili terasi stambene zgrade ili na nekoj neiskorištenoj površini u gradu, uz javne zgrade i sl. Naravno,u velikom dijelu i tradicija je u tome i te kako važna.
Često će se čuti od onih koji su ponovno otkrili vrt da se ovdje ne radi samo o čistoj potrebi za proizvodnjom vlastitog povrća, uz najšire ekološke konotacije, već i o nečem važnom za “duševno” zdravlje – o potrebi pronalaženja davno izgubljenog osobnog mira i istinskog zadovoljstva. I doista je tako! Zato vrtlarenje, uz klasičnu proizvođačku komponentu (i racionalnost) ima i onu drugu, često i važniju sadržinu, a to je relaksacija i uspostava duševne ravnoteže. A istovremeno ste barem malo izbjegli sudjelovati u sveopćem potrošačkom ludilu. A kad je tako, ekonomska komponenta je nebitna (koliko to košta?; pa je li isplativo?…), mada u uvjetima ekonomske krize ni ovakva proizvođačka alternativa nije za odbaciti.
Što uzgajati?
Na kontinentu sigurno nečete promašiti ni s jednom kulturom, osim s tipičnima za neka druga podneblja. Salata, luk, mrkva, krastavci, mahune, rajčica, paprika pa i pokoja začinska biljka – sve se to lako može uzgojiti. Izbor sjemena, supstrata, gnojiva pa čak i ekoloških sredstava za zaštitu od bolesti i protiv nametnika jamči uspjeh baš svakome koji je uz nešto truda spreman uložiti i ljubav. A ta je kombinacija onda dobitna.
Što i kako u gradu?
Ako već niste u svom kvartu podijelili javne površine i krenuli u projekt tzv. zajedničkih vrtova – ne očajavajte. Mali vrt može postati i vaša terasa, s par lončanica nekog začinskog bilja ili možete uzgajati rajčice, paprike i salatu direktno u vreći, a krovne terase, da i ne govorimo (postoje posebni supstratati za uzgoj u vreći koje možete nabaviti u Gra-mi). Tu su i posebni “vertikalni vrtovi” u koje možete svašta smjestiti.
Koliko vremena treba za to?
Iskusnom vrtlaru biti će dovoljno u 10 dana posjetiti vrt samo jednom. To vrijeme će iskoristiti za sadnju i presadnju, zalijevanje, plijevljenje korova, malčiranje, uređenje gredica… i sve one druge poslove koje u vrtu treba obaviti. Čak i gnojivo možete sami proizvesti u nekoj mjeri (kompostiranje).
Moj ukrasni vrt ili povrtnjak
E to je malo ozbiljnija priča. I veliki izazov. No, ni tu ne treba puno filozofirati. Sve se u biti svodi na redovito održavanje vrta, s time da vam je zadovoljstvo veće i češće, a mogućnosti i varijante nesagledive! Ako se i potrudimo – vrt će nas bogato nagraditi. Nema li veće uživancije nego u proljeće ubrati vlastitu slatu, mladi luk, malo graška, mrkvicu, kasnije i SVOJU (!) rajčicu i papriku. To povrće često neće izgledati kao ono iz reklame objavljene u reklamnoj brošuri trgovačkog centra, ali će sigurno biti ukusnije, čišće i zdravije.
Dakle, kako pristupiti?
nakon što ste procijenili mogućnosti vašeg vrta (površina, oblik, tlo…) treba se odlučiti što učiniti – napraviti povrtnjak ili ukrasni vrt ili oboje?
Ukrasni vrt smatra se umjetničkim objektima. No, bez panike – napravite sve kako smatrate da je najbolje, da udovoljava vašim estetskim kriterijima, da služi odmoru i optičkom oplemenjivanju vašeg zemljišta.
Povrtnjak služi proizvodnji povrća. To su gredice s povrćem, začinskim biljem, podignute gredice, brajde, grmovi bobičastog voća pa i pokoja voćka, ako ima mjesta.
Kod oblikovanja vrta treba poštivati neka pravila. Svakako skicirajte svoje ideje na način da jasno razdijelite površine za travnjak, za gredice, za puteljke itd.:
- dimenzije oblikovanja – ne radi se samo o oblicima površina već i oblicima i bojama biljaka koje ćete posaditi. Treba voditi računa o tome što i kako cvjeta, o vremenu cvatnje, mirisima itd. Izmjena boja i oblika važna je dimenzija svakog ukrasnog vrta;
- male vodene površine – u svakom se vrtu nađe mjesta za neko malo jezerce. Mogućnosti postavljanja su različite – možete koristiti gotove bazene ili ga napraviti od folije. No, nikako ga nemojte smjestiti ispod nekog drveta, ali i da ne bude potpuno izloženo otvorenom sunčevim zrakama. Osigurajte redovitu izmjenu vode i potrebnu čistoću. Okolo posadite vodene biljke, a u vodu smjestite pokoju ribicu. Na kontinentu vodite računa o zimskim uvjetima;
- i povrtnjak isplanirajte. Vrt planirajte na način da možete pristupiti bez problema svim gredicama i da one imaju položaj (uvjete) da potrebne za rast biljaka koje ćete uzgajati. Vodite računa o međusobnom odnosu biljaka (neke se vole, a neke se ne trpe), plodoredu itd.;
- ako nema mjesta velikim (većim9 stablima, posadite mini-voćke (patuljaste). Ponuda je danas dosta dobra, pa u tom obliku možete naći dosta voćnih vrsta. čak te voćke možete iskoristiti kao svojevrsnu ogradu (brajdu). Bobičasto voće će plod dati brzo, ako ne iste godine, onda svakako iduće.
Pravilnim izborom biljaka i pomnim planiranjem možete iskoristiti svaki kvadratni metar vrta. I eto – stvorili ste svoju malu oazu ugode.
Zato – vrtlarimo!
Posjetite Gra-mu – najveći i najbolje opskrbljeni vrtni centar u regiji. Pogledajte ponudu na našem web-shopu.