Lisne uši su velika skupina štetnika koji napadaju gotovo sve biljne vrste. Osobito nas to brine kada napadnu naše kultivirane biljke kao što su povrće i cvijeće odnosno, ukrasno bilje u našim vrtovima, okućnicama ili cvjetnim loncima.
Do zaraze dolazi klada se vanjske temperature dovoljno dignu – za topla i suha vremena te nakon kišnog razdoblja. Temperaturna kolebanja tijekom proljeća osobito pogoduju razvoju ovih štetnika.
Lisne uši štetu čine jer se nasele na biljne organe, najčešće list (osobito mlado lišće), gdje sišu sok i time ju oslabljuju. No, to je direktna posljedica napada. Osobit je problem u tome što uši luče medni sok na kojem se kasnije nasele gljivice (čađavice). Lisne uši prenose i parazitske viruse.
Najčešći štetnik je breskvina zelena uš (Myzus persicae) koja prenosi oko 100 biljnih parazitskih virusa. No, ona će napasti i druge biljke – ruže, karanfile, pavetinu, oleander, hibiskus i dr. vrste.
Ruže napada i ružina lisna uš (M. solani), ali i krumpirova lisne uš.
Oleander će napasti i Aphis neri i A. rumicis, a napasti će i druge vrste (glog, žutiku i dr.).
SUZBIJANJE
Suzbijanje podrazumijeva tri grupe mjera – fizičke, kemijske i biološke mjere.
Fizičke mjere podrazumijevaju postavljanje žutih ploča. Možete ih koristiti u zatvorenom i otvorenom prostoru vješanjem uz biljke ili na kolčiće, uvijek u visini biljke.
Kemijska zaštita podrazumijeva prskanje različitim kemijskim sredstvima, s time da je prskanje neophodno provesti odmah po pojavi napada inače će suzbijanje biti vrlo teško. Za suzbijanje se koriste sredstva pod nazivom aficidi koji obuhvaćaju različita sredstva različitih trgovačkih naziva (Chess 50 WG, Pirimor 50 WG – sistemici kao i Actara 25 WG, Calypso SC 480, Confidor 200 SL…).
Napominjemo da ova sredstva treba koristiti s velikim optrezom, u svemu se pridržavajući uputa stručnjaka i uputa koja dolaze uz proizvod!
Biološke mjere obuhvaćaju puštanje u nasad prirodnih neprijatelja lisnih uši, no to sigurno nisu mjere za naše male vrtlare koji bilje uzgajaju na okućnicama. Veliki prirodni neprijatelj lisnih ušiju je božja ovčiva (bubamara) pa kod korištenja kemijskih sredstava uvijek treba odabrati ona koja njima ne štete, a na tržištu ih sada ima dosta.
Gra-ma ima u ponudi niz preparata (ojačivači)koji su proizvedeni kao biljni ekstrakti. Jednako su efikasni, a nisu štetni.