Kupusnjače možemo uzgajati tijekom cijele godine – u mediteranskim uvjetima za kasno ljetnu – jesensku – zimsku proizvodnju, u brdsko-planinskim uvjetima za ljetnu i raniju jesensku proizvodnju te na kontinentu za rano proljetnu, ljetnu i jesensku proizvodnju. proizvodimo ih za “tekuću” potrošnju kao svježe namirnice, ali i za skladištenje i korištenje tijekom zime.
Kupusnjače traže posebne temperaturne uvjete, a to znači da im za optimalni rast odgovaraju nešto svježiji uvjeti – temperatura zraka između 15-20°C, dok teže podnose više temperature (na temperaturi iznad 25°C prestaju rasti). Isto tako, pri temperaturi od 0°C prekida se vegetativni rast. Optimalna temperatura za klijanje sjemena je pri 20°C. Ukoliko su temperature znatno više (npr. 30°C) to će negativno djelovati na razvoj presadnica.
Odgovara im blago kiselo do neutralno tlo, pH vrijednosti 6,0 do 7,0. Tlo mora biti bogato humusom odnosno organskom tvari.
Možemo reći da je za optimalni uzgoj kupusnjača neophodno osigurati gnojidbu sa 30-40 t/ha zrelog stajskog gnoja ili 300-400 kg za površinu od 100 m² (za jednu prosječnu gredicu od 10 m² nekih 3-4 kg). Zreli stajski gnoj adekvatno možemo zamijeniti s organskim gnojivom Italpollina (4-4-4) u količini od 1-2 t/ha (za gredicu 1-2 kg)! Za prihranu tijekom rasta možemo koristiti manju količinu nekog mineralnog gnojiva, ili prskati folijarno aminokiselinama TRAINER i ekološkim bakarnim preparatom bez karence SCUDO.
Za uzgoj kupusnjača potrebno je dosta vode, osobito u fazi mladih biljaka i razvoja. Uz oborine, trebati će dodati još cca 350 mm vode. Uz to, odgovara im dosta visoka relativna vlažnost zraka (80-90 posto) pa im dobro dođe prskanje odnosno zakišavanje. No, ne odgovara im previše vode, osobito u fazi zrelosti, što može rezultirati u pucanju glavica i truleži.
Važno je kod uzgoja voditi računa i o plodoredu, i inače značajnoj agrotehničkoj mjeri za uzgoj drugih kultura. Smatra se da na istoj gredici ne bi trebalo saditi kupusnjače prije nego prođe 3-4 godine. Dobra pretkultura za uzgoj kupusnjača su ječam i pšenica, špinat, krumpir, salata te grašak.
CJETAČA
Na kontinentu uzgajamo je u proljeće i za jesen, a u mediteranskim uvjetima i za kasniju berbu. Cvjetača najčešće dolazi u bijeloj varijanti (cvat), ali i u boji slonovače, žute, narančaste, zelene, ružičaste i grimizne boje. Bijeli cvat treba zaštititi kako ga sunce ne bi oštetilo. Niče odnosno klije na od 1-5°C, dok će na 20°C kad će niknuti za 5-6 dana. Za optimalni rast mu odgovaraju temperature od 15-18°C. Postoje i zimski kultivari koji izdrže do -10°C. No, cvat treba zaštititi od mraza.
BROKULA
Po biološkim karakteristikama brokula je slična cvjetači, ali ima manje zahtjeve u odnosu na tlo i klimu. za klijanje i nicanje također treba temperaturu od 20°C, a vegetativni rast će prekinuti pri temperaturi od 5°C. Optimalna temperatura za uzgoj je od 15-18°C. Ako je uzgajamo iz presadnica, za berbu će biti spremna za 25-35 dana. Bere se vršni cvat s cca. 15 cm stabljike, a nakon 2-3 tjedna beremo i bočne cvatove, koji su manji. Nije osobito pogodna za skladištenje.
KUPUS
Sadnju presadnica obavljamo u razdoblju 1. do 15.06., ali i ranije, odmah pošto smo sigurni da neće biti mraza. Opreza radi, presadnice možemo zaštiti folijom. Ako ga sadimo za jesen, optimalna temperatura je od 15 do 18°C, no treba voditi računa da su ljetne temperature i iznad 30°C, što će izazvati velike probleme. Tada biljke treba dobro zasjeniti,l ali i paziti s navodnjavanjem (zalijevanjem) jer ćemo s previše vode dobiti velike lisnate biljke! Najbolje je dobro zalijati jednom u 10 dana. Kupus možemo čuvati preko zime na temperaturi ne nižoj od 0°C i s visokom vlagom u zraku, uz dobru ventilaciju.
KELJ PUPČAR
Uzgajamo ga i kao kupus za jesen. Isto kao i kupus, nepovoljno reagira na visoke temperature zraka. Kako je vrlo otporan na niske temperature, beremo ga i tijekom zime. Može se skladištiti na temperaturi od oko 0°C (ne nižoj) i s visokom relativnom vlagom u zraku i to do 5-6 tjedana.
KORABICA
Sjeme klija na temperaturi višoj od 3°C, dok su optimalni uvjeti za to kod temperatura od 18-20°C. Za rast su idealni uvjeti od 14-20°C. Kod temperature od 0°C listovi postaju staklasti ali utječu na zadebljanje stabljike. Ako su temperature zraka previsoke, to će rezultirati u bujanju lisne mase “na račun” zadebljanja stabljike.
KINESKI KUPUS
Do formiranja glavice ima kratku vegetaciju pa se može uzgajati kao naknadni usjev. Za vegetativni rast traži minimalno 7°C, a optimalna je temperatura između 12 i 22°C. Teže podnosi temperature više od 25°C što utječe na kvalitetu listova. Dobro podnosi sva tla, ali je osjetljiv na stagniranje vode i pokoricu. Na kontinentu se može brati od rujna do sredine studenog, a u mediteranskim uvjetima i do prosinca.
RAŠTIKA
Uzgaja se zbog lišća i to najčešće u mediteranskim uvjetima. Za vegetativni rast optimalne su temperature od 15-20°C, ali dobro podnosi i ljetne temperature te niže zimske do -10°C, pa i do -15°C, ukoliko ne traju dugo.