Ni psi, a ni mačke ne vole kupanje (mačke zapravo gotovo 100%), no to je nešto što se mora obaviti jer je važna mjera u održavanju higijene vašeg ljubimca odnosno ljubimice.
KUPANJE PSA
Učestalo kupanje psa nije preporučljivo jer se time skida prirodna masnoća s kože, a što može imati posljedicu u perutanju. I ne samo to – time se smanjuje zaštitna funkcija kože (napad patogena, prodor mikroorganizama kroz kožu itd.).
Učestalost kupanja mnogo ovisi o vrsti dlake vašeg ljubimca – o njenoj gustoći i dužini. Osim toga, psi koji su uglavnom u kući moraju se češće kupati kako bi se uklonio neugodan miris.
Načelno, može se reći da je prihvatljivo okupati psa 3-4 puta na godinu. No, za to se treba dobro pripremiti:
- Psa treba naviknuti na kupanje još dok je mlad
Na tu aktivnost jednostavno ih treba, kao i na duge stvari, naviknuti još dok su mali, dok je lakše i dok to mogu prihvatiti sa sto manje poteškoća. Kada početi? Ne može se definirati jednoznačno, npr. od 2,5 mjeseci starosti odnosno, od kada je to potrebno. Važno je krenuti polako i strpljivo, jer negativno iskustvo može kasnije uroditi posljedicom stečenog straha kod vašeg ljubimca.
- Prije kupanja dobro očetkajte dlaku
Četkanjem se odstranjuje veća prljavština, a kod psa sa kovrčavom dlakom time se postiže da se dlaka razmrsi.
- Prije kupanja pripremite sve što je neophodno
Priprema je iznimno važna. Pripremite protukliznu podlogu za kadu (ili ručnik), mlaku vodu, šampon, četku, rukavice, ručnike za brisanje… Nikada nemojte psa ostaviti samog u kadi ili posudi u kojoj ga kupate!
- Kupanje
Psa stavite u mlaku vodu i lagano ga trljajte od repa prema glavi, pazeći da mu voda ne uđe u uši. Potom nanesite specijalni šampon za pse (nabavite u Gra-mi Čakovec), prvo na leđa, pa trbuh, noge i na kraju na rep. Nikada nemojte koristiti šampon za ljude ili sapun jer je pH kože psa bitno drugačija. Šamponirajte dva puta i uvijek temeljito isperite pazeći na oči i uši.
- Na kraju dobro osušite dlaku
Dobro istrljajte dlaku suhim ručnicima, a na kraju je možete dosušiti fenom na nižoj temperaturi. Tek potom slijedi češljanje. U šetnju možete krenuti tek pošto prođe dva sata od kupanja. Oprez zimi!
KUPANJE MAČKE
Zar „stvorenje“ koje samo toliko pažnje posvećuje svojoj čistoći treba još kupati? Da, u nekim slučajevima će to biti neophodno, osobito kod mačaka koje žive u zatvorenom i/ili imaju neugodan miris iz bilo kojeg razloga (npr. bolest).
U pravilu, mački je kupanje vjerojatno nešto najstrašnije što joj se može desiti pa stoga to imajte na umu. Zato se dobro pripremite.
Prije nego je stavite u vodu, učinite sve da je opustite pa je najbolje da se s njom neko vrijeme igrate.
Prije kupanja pripremite sve što je neophodno, kao i kod kupanja psa.
Voda mora biti mlaka, ugodna za vaše ruke.
S namakanjem započnite od vrha glave pa prema repu. U istom smjeru nanosite specijalni šampon za kupanje mačaka, lagano i umjereno praveći sapunicu.
Šampon temeljito isperite tekućom mlakom vodom. Rukama ocijedite višak vode.
Brzo je zamotajte u veliki ručnik i osušite lagano je trljajući. Ako podnosi fen – možete ga upotrijebiti za završno sušenje. Nakon toga malo je ostavite da se osuši na zraku te je na kraju počešljajte.
Nakon svega toga nagradite mačku nekom poslasticom kako bi taj stresni događaj ipak povezali s nečim ugodnim.