Nedostatak kalcija manifestirati će se kod jabuke na način da će plodovi brže dozrijevati, biti će manje kiseli (sadrže manje kiseline), manifestirati će se i tzv. staklavost, pjegavost, tamni palež kožice te plodovi općenito nisu odgovarajuće tvrdoće, što će imati za posljedicu skraćenje roka čuvanja u skladištima i brzo mekšanje.
Potrebe za kalcijem su izraženije tijekom prvih 6-8 tjedana nakon cvatnje u fazi intenzivne diobe stanica. Kasnije će se koncentracija kalcija smanjiti.
GORKA PJEGAVOST
Jedna od češćih pojava koje možemo zamijetiti na plodu je i bolest gorka pjegavost koja je jedna od najčešćih i najvažniji fizioloških bolesti, dakle bolest neparazitske prirode.
Ovu bolest primijetiti ćemo na plodu kao okrugle pjege veličine 1-5 mm, čija boja varira od žute, smeđe pa sve do crne.
Štete od ove bolesti znaju poprimiti velike razmjere.
VAŽNOST KALCIJA
Da bi se opisane manifestacije izbjegle neophodno je provoditi agrotehničke mjere koje će bitno utjecati na tzv. uravnoteženu gnojidbu.
Poznato je da se učinak kalcija može nadomjestrti uravnoteženom gnojidbom pa će tako kalcij biti dostupniji ako se sadržaj humusa u tlu kreće između 3 i 6%, pri pH 5,5 – 6,0 te pravilnom omjeru između elemenata fosfora i kalija 1:2.
Nedostatak se kalcija može naknaditi organskom gnojidbom, s gnojivima koje sadrže kalcij čime se ujedno podiže sadržaj humusa u tlu (npr. BIO-REX + GUANITO).
Uz to, dobro je provesti i folijarnu prihranu nekim od preparata koji sadrže kalcij (npr. iz ponude Gra-me MYR KALCIJ). Kod toga treba obratiti pozornost na prije navedenu činjenicu da je usvajanje kalcija najintenzivnije u razdoblju 6-8 tjedana nakon cvatnje. Prednost korištenja navedenog folijarnog pripravka je činjenica da on dolazi u idealnoj kombinaciji s dušikom, ugljikom i biljnim aminokiselinama, za koje je dokazano da su idealni nosač elemenata.