Psiću do otprilke 16 tjedana starosti mozak će se razviti više od 80%. Što tada nauči, biti će njegovo “trajno” znanje. To znači da mu u tom vremenskom periodu morate posvetiti puno pažnje kako bi usvojio trajna znanja/pravila po kojima će se kasnije ponašati.
Savjetujemo da se štene druži sa drugim psima, a ne samo s ukućanima. Tako će naučiti “pseći jezik”, no pripazite da taj kontakt u samom početku ostvaruje s mirnim psima. Druženje s odraslim psima može imati za posljedicu kasniju nasrtljivost pa u tome budite oprezni. Najbolje bi bilo, ukoliko imate mogućnosti, psa dati na kraću obuku kako bi u društvu svojih “vršnjaka” naučio osnovna pravila. No, možete i sami potražiti odgovarajuće društvo ukoliko vaši prijatelji ili znanci imaju štene. Pročitajte i nešto od dostupne literature na tu temu.
Sat igranja štenadi sastoji se od dvije faze: faza igre i faza odmora. U fazi igre psi trče, svladavaju postavljene zadatke u cilju stjecanja vještina i spretnosti i međusobno komuniciraju. U fazi odmora štene se stavlja na uzicu i odmara se.
U ovoj fazi pas mora naučiti usmene naredbe te da postane svjestan i spretan. Za to postoje vježbe spretnosti, savladavanja zapreka i sučeljavanja s nepoznatim situacijama. To nije samo igra i učenje već navikavanje čovjeka i psa jednog na drugog. Sučeljavanje sa zvukovima može biti vrlo traumatično. Zato, prije nego pustite psu neki zvuk dajte mu da prvo ponjuši predmet i nikako nemojte započeti sa jakim zvukovima. Jačinu dozirajte kako se pas navikava na pojedini zvuk pojačavajući intenzitet od tihih do sve glasnijih.
Podsjećamo, u Gra-mi možete nabaviti specijalnu hranu za psiće, opremu, kozmetiku i sve ostalo što vam je potrebno.