Hladnovodne ribe lijep su ukras hladnovodnog akvarija. U GRA-MI ćete naći veliki broj različitih vrsta.
Živahne, lijepe i lako za održavanje – tri su osnovne karakteristike i razloga za nabavku hladnovodnih riba za vaš hladnovodni (slatkovodni) akvarij. Ne plivaju u jatu, ali nisu agresivni samotnjaci (osim iznimki). Lijepe su i robusne građe te prekrasnih boja. Evo nekih koje preporučamo i s kojima nećete pogriješiti:
ZLATNA RIBA (Carassus auratus) – uvijk i prije svih! Elegantnog tijela i različitih boja (zlatnožuta, narančasta, crvena s pjegama….
Zlatna riba je slatkovodna riba, jedna od prvih domestificiranih riba, koje su još i danas popularne među akvaristima. Zlatne ribe su u akvaristici popularne kao početničke ribe. Najčešće se drže u staklenim ili plastičnim kuglama, bez odgovarajućeg pročistača vode ili zračne pumpe, iako su šarani ribe kojima je to najviše potrebno, imajući na pameti njihov brz metabolizam i potrebu za velikim količinama kisika u vodi. Posljedica ovog je relativno kratak životni vijek (6-8 godina), što je malo, jer u dobrim uvjetima mogla bi poživjeti i do pedeset godina! Zlatna ribica, ili Carrasius auratus, latinski je naziv skupine više različitih varijanti ribica istog genetskog materijala. Neke se varijante toliko razlikuju da mnogi misle da se radi o potpuno različitim vrstama, a ne istoj ribici. Razlikuju se uglavnom po obliku tijela i peraja. Zlatne se ribice mogu podijeliti (vrlo uvjetno rečeno) na nekoliko tipova:
- jednostavne, s jednostrukim repom, jednostrukom podrepnom i leđnom perajom i ostalim perajama u paru klasični karas, komet, šubunkin, wakin, jikin…
- ribice s lepezastim ili razdvojenim repovima – pajčolanka, oranda, teleskopi, globeeye, leptirić, perlica…
- ribice bez leđne peraje – riba jaje, fenix, lavlja glava, ranchu, celesta, pompon, bubble eye…
- novi tipovi – tosakin, ryukin, man-yu
SUNČANI GRGEČ (Lepomis gibbosus) – lijepe i šarene ribe, pravi ukras akvarija.
Sunčani grgeč ili sunčanica je mala riba i danas je vrlo brojna i u mnogim našim vodama. Sunčanica ima svjetlo-zelena leđa sa plavičastim preljevima, narančaste, zlatno nijansirane bokove i svjetlo-zelenkasti trbuh. Po cijelom tijelu je prošarana ružičastim, brončanim i smeđim prugama. Na obrazima ima tamne točkice u poprečnom nizu. Mužjak na perifernom dijelu škržnih poklopaca ima crnu i svjetlo-crvenu, a ženka crnu i narančastu pjegu. Ta dekoracija je izraženija za vrijeme mrijesta.
RAJSKA RIBA ( Macropodus opercularis) – atraktivna ali i agresivna riba. Nikako dva mužjaka u istom akvariju!
Sposobnost rajske ribe je da je, pošto za disanje može koristiti i atmosferski kisik, u stanju živjeti u akvariju sa malo kisika.
Jako je dobar plivač i za nju bi akvarij trebao biti što duži, također voli iskakati iz vode pa akvarij obavezno mora biti poklopljen, ako ribicu ne želite naći izvan akvarija. Kao i kod beta boraca, mužjaci znaju biti agresivni jedan prema drugome. Ako se želi postići mriještenje onda se treba sniziti razina vode u akvariju i podiči temperatura na 28 C. Slično kao i kod boraca, mužjak lovi ženku po akvariju i udvara joj se sve dok ona ne popusti i onda dolazi do međusobnog trljanja riba, nakon čega ženka liježe oko 300 jaja koja plutaju na površini, a mužjak ih skuplja i stavlja u gnijezdo koje je većinom izgrađeno od velikog lista biljke. Ženka je tada nepotrebna i treba ju odvojiti u posebni akvarij. Nakon 24-48 sati mladi će se izleći iz jaja pa tada treba maknuti i mužjaka.
Opremu za akvarije nabavite u Gra-mi neposredno ili preko web shopa.