O ovom problemu u medijima je bilo puno riječi i napisa pa ćemo samo dati kratke napomene.
Mikotoksini su otrovni spojevi (metaboliti) plijesni koje mogu na životinjama, prvenstveno domaćim i na ljudima imati toksična, kancerogena i mutegena svojstva. Do trovanja najčešće dolazi zbog uzimanja hrane u kojoj su mikotoksini. Zapravo, radi se o trovanju metabolitom gljivice Aspergilus flavus, a on se naziva aflatoksin. To je problem kojem se nije pridavala veća pažnja do pred nekoliko godina.
Na ovakvu pojavu značajno utječu klimatske promjene koje su značajno zahvatile i naše krajeve, a manifestiraju se kroz visoke, gotovo tropske, ljetne i rane jesenske vrućine kao i visoka vlažnost zraka.
Struka naglašava da će u borbi protiv ove bolesti značajnu ulogu odigrati strogo pridržavanje agrotehničkih mjera kod uzgoja kukuruza: jesenska osnovna gnojidba, zimska brazda, dobra predsjetvena priprema, uravnotežena startna gnojidba kao i držanje plodoreda.
Iako sporo i “stidljivo”, naši proizvođači sve više pribjegavaju još jednoj, pokazalo se – vrlo uspješnoj, agrotehničkoj mjeri,a to je folijarna prihrana.
Radi se o mjeri koja se provodi od stadija 4-6 listova do 8-10 razvijenih listova.
Gra-ma predlaže proizvod iz svoje ponude MYR ZINCO (iz linije Italpollina – organska folijarna gnojiva; ili ZINCO MANGANESE). Naime, cink uravnotežuje vegetativni razvoj, ima antistresno djelovanje (povećava toleranciju na visoke temperature), liječi oštećenja od mraza (smrzavanja), stimulira stvaranje auksina, povećava otpornost biljke prema bolestima, naknađuje nedostajući cink te utječe na viši prinos suhe tvari). Proizvod ima 5% cinka u organskom obliklu (topiv u vodi), koji biljka brzo usvaja i distribuira unutar svog sustava. Uvijek je u kombinaciji s biljnim aminokiselinama što je ključni faktor za brzu asimilaciju (ovdje su biljne aminokiseline kao elemenat prihrane i kao “nosač” cinka). Primjena: 0,8-1,0 l/ha zajedno s herbicidima koji se primijenjuju za suzbijanje korova nakon nicanja (4-6 listova).