Cikla je dvogodišnja biljka što znači da ne možemo računati na „plod“ u prvoj godini nakon što je posijemo. Ali kao postrna kultura, koju sadimo na mjesta gdje smo već pobrali plodove, iznimno je interesantna za naše vrtove.
Cikla ima iznimnu hranidbenu vrijednost, a smatra se i da ima i određena ljekovita svojstva (sok služi za liječenje slabokrvnosti, bubrežnih bolesti i osteoporoze, regulira rast crijeva, odstranjuje otrove i masti iz organizma). Sadrži oko 12% suhe tvari,l bogata je vitaminima i mineralima (kalij, fosfor, kalcij, folna kiselina, vitamini B1, B2, B5 i PP, C…). Sadrži silicij te snažne antioksidanse.
Cikla nije osobito zahtjevna kultura. Sjeme klija već na 10°C te niče kroz 10-ak dana,a optimalna je temperatura za rast između 15 i 22°C. za nižih i viših temperatura usporava rast. U proljeće će mlade biljke izdržati i do -3°C, no starije biljke su osjetljivije na niske temperature.
Presadnice se sade na razmak od 30 do 45 cm između redova i 10 do 15 cm između redova.
Kako smo spomenuli da je cikla odlična postrna kultura onda treba znati da su dobre pretkulture grašak, kupus i krumpir dok su joj dobri susjedi luk, mahune i salata, a loši blitva i špinat.
Tijekom rasta joj treba osigurati dovoljno vode, ali će sušno razdoblje dobro podnijeti zbog dobro razvijenog korijenovog sustava. Što sprema kvaliteti tla, cikla treba pognojeno, duboko i rastresito tlo kako bi zadebljali dio bio lijepo formiran, bez deformacija. Cikla ne podnosi kisela tla. Idealno je ono s vrijednosti kiselosti (pH) od 6 do 6,8.
Ciklom neće biti ni osobitih problema u pogledu bolesti i štetnika. Mlade će biljke rado napasti buhači i uši. Kako su naši vrtovi manje površine to nikako ne preporučamo primjenu pesticida, ali bi dobro došla primjena nekog od biljnih ojačivača iz ponude Gra-me kao preventivna metoda.