Šljiva je česta voćka u našim voćnjacima odnosno okućnicama. Uzgaja se zbog ukusnih plodova koji se konzumiraju svježi ili se od njih priprema pekmez. Ne orezuje se redovito, nema ni neke osobite gnojidbe, a ni zaštiti se ne poklanja neka osobita pažnja. Naravno, ovo vrijedi kao pravilo za šljivu na našim okućnicama, a onda je to skopčano i s nekim posljedicama koje slijede iz ovakvog “relaksiranog” pristupa.
Šljive često oboljevaju od različitih bolesti.
Šljivu redovito napadaju gljivična oboljenja kao npr. plamenjača, šupljikavost lišća, hrđa, palež cjetova i mladica te trulež ploda.
Najčešće su međutim gljivične bolesti narančasta pjegavost (plamenjača) i hrđa šljive.
Plamenjača (Polystigma rubrum) rado napada našu staru sortu Bistricu koja je gotovo i nestala te Čačansku najbolju i Čačansku ljepoticu. Na listovima se javljaju narančaste pjege što ima za posljedicu njegovo opadanje.
Hrđa (Transchelia discolor) je po nekim pokazateljima najraširenije gljvično oboljenje šljiva. Zahvaća lišće (sitne pjege na gornjoj strani lista), a rijeđe i plodove. Posljedica je opadanje lišća, a sve to ima za posljedicu bitno smanjeni urod, što vrijedi i za plamenjaču.
Kada govorimo o zaštiti, onda – u klasičnom slučaju dolazi u obzir primjena nekog od fungicida. No, kako se radi o pesticidima, njih ne preporučamo za naše okućnice, a i postoji problem oko njihove nabavke. Zbog toga upućujemo na primjenu ekoloških preparata iz ponude Gra-me (npr. ekstrakt preslice). Radi se o biljnim ekstraktima i ojačivačima koji, uz pravodobnu i redovitu primjenu, imaju isti efekt kao i pesticidi.
Što se tiče same zaštite – s njom valja započeti rano, još od početka cvatnje i nastaviti je tijekom proljeća i ljetaakih. Važno je kod ekoloških preparata početi na vrijeme i kontinuirano ih primjenjivati sv 8-10 dana.
Od virusnih bolesti najprisutnija je šarka. Međutim, kako se ovdje radi o virusnom oboljenju za koje nema pesticida ili drugog sredstva, jedino rješenje je pažnja kod odabira zdravog sadnog materijala od provjerenih rasadnika te eliminacija prijenosnika bolesti tj. lisnih ušiju. I za taj problem postoji rješenje u ekološkim preparatima iz Gra-me (ekstrakt buhača, gaveza).
02.04.2017.