Kako pčelari rijetko koriste usluge veterinarske službe, dobro je upoznati se s najvažnijim bolestima pčela i načinom njihova suzbijanja. U svemu tome važna je i normativna komponenta koju pčelari trebaju poznavati, osobito ako su „na tržištu“ (Direktiva 92/65 EEC koja se odnosi na izvoz; Pravilnik o mjerama suzbijanja i iskorjenjivanja pčelinjih bolesti, Naredba o zaštiti životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju za tekuću godinu, Program kontrole i suzbijanja varooze, Program praćenja etinioze na području Republike Hrvatske).
Varooza
Varoozu ne uzrokuje bakterija već grinja Varoa destructor. Bolest se uočava i kod odraslih pčela kao i kod kukuljica. Taj nametnik (ženka) živi na odrasloj pčeli i hrane se njezinom linfom. Razvojni oblici te grinje se hrane linfom kukuljica.
Dodatni je problem što ovaj nametnik ima važnu ulogu kod širenja drugih bolesti uzrokovanih npr. virusima. Stoga je iznimno važno pažljivo i redovito pregledavati pčelinje zajednice kako bi se na vrijeme poduzele potrebne mjere. Prvo, pojavu bolesti treba prijaviti nadležnoj veterinarskoj službi koja će poduzeti i propisati potrebne mjere.
Što se tiče virusne infekcije, često ostaje neprimijećena, a dodatni je problem što za to zapravo nema odgovarajućeg lijeka pa je preventiva ključna: dovoljno hrane u zajednicama kako tijekom sezone, tako i zimi, zaštita košnica od jakog sunca, postava higijenskih pojilica i postavljanje odgovarajuće zaštite na košnice kako bi se smanjio utjecaj sunca, prozračivanje i sl. Iznimno je važno i zaštititi pčelinje zajednice od stresa.
Nozemoza
Nozemoza, kao i varooza, je nametnička bolest, ali koju uzrokuje mikrosporadija iz roda Nosema. Bolest je zapravo posljedica nepovoljnih vanjskih čimbenika i njihova utjecaja na pčelinju zajednicu.
Utjecajem bolesti pčele preuranjeno postaju skupljačice pa će zbog nerazvijenosti prerano ugibati.
Zbog svojevrsne atipičnosti teško ju je prepoznati i može se potvrditi samo laboratorijskim pregledom. Za ovu bolest nema medicinskog rješenja pa je preporuka uz prihranu šećernom pogačom ili sirupom koristiti dodatke prihrani.
Tropileloza
To je nametnička bolest legla koju uzrokuje grinja iz roda Tropilaelaps. Ovo je bolest pčelinjeg legla, a uzročnik se nametnički hrani limfom pčelinjih ličinki. Bolest za sada nije primijećena u Europi.
Etinioza
Ovu bolest na pčelinjim zajednicama uzrokuje kornjaš (Aethina tumida). Pojavu ove bolesti treba prijaviti veterinarskoj službi kao i pojavu varooze i dr. Spomenuti se kornjaš hrani leglom, medom i peludom, a hrani se i saćem. Zaraženi med će brzo fermentirati te će se pokvariti. Snažna invazija može uzrokovati propadanje cijelih pčelinjih zajednica.
Pojavni oblicu napada kornjaša su tuneli u saću unutar okvira, uništenje legla, promjene u bolji meda, njegova fermentacija. I ovdje je važan redoviti pregled jer se slabo razvijeni napad često ni ne primijeti. Mogu se postaviti i dijagnostičke klopke na podnicu ili pokraj košnice.
Američka gnjiloća medonosne pčele
Bolest se širi bakterijskim sporama koje dugo žive. Radi se o zaraznoj, vrlo teškoj i tvrdokornoj bolesti poklopljenog i nepoklopljenog pčelinjeg legla koju uzrokuje štetna bakterija Paenibacillus lavae. Uzročnik ove bolesti uzrokuje uginuće zaraženih larvi što često ima za posljedicu propadanja cijelih pčelinjih zajednica.
Bolest ćete primijetiti u obliku neravnomjernog rasporeda legla, udubljenja i nabora na poklopcima s rupicama, promjena u izgledu ličinki (posmeđe) koje se na kraju prilijepe na dno stanice saća.
Kako se radi o prenosivoj zaraznoj bolesti, najvažnija mjera u suzbijanju njena širenja je uništavanje (spaljivanja) zaraženog pčelinjeg legla i pribora. Primjena antibiotika ne dolazi u obzir.
Europska gnjiloća medonosne pčele
To je zarazna bolest uglavnom nepoklopljenog pčelinjeg legla koju uzrokuje štetna bakterija Melissococus plutonius. Bolest se javlja, mada to nije apsolutno sigurno, u obliku uginuća zaražene pčelinje ličinke koja prije toga postane napuhana ili dobiva uočljivu dušnicu ili ona promijeni položaj.
Mjera u suzbijanju je ista kao i kod Američke gnjiloće. I svakako – obavezno obavještavanje veterinarske službe.
Na kraju, potrebno je spomenuti da u Gra-mi možete nabaviti potrebnu opremu za uzgoj pčela i dobivanje meda.