KRASTAVOST KRUŠKE
Krastavost ili fuzikladij vrlo je rasprostranjena bolest koja čini značajne štete na nasadima krušaka (čak do 100%). Krastavost kruške vrlo je slična krastavosti jabuke, ali je razlika u tome što kod krastavosti kruške pjege nastaju na donjoj strani lista, zaraza se javlja vrlo rano, plodovi budu izrazito deformirani i raspucani. Parazit bolesti prezimljava na kori i mladim izbojima pa je tome razlog rane pojave te bolesti na kruškama.
Uzročnik bolesti je štetna gljiva Ventura pyrina, a napada cvjetove, listove, izboje i plodove.
Kao što smo prije naveli, simptomi bolesti javiti će se već u rano proljeće u obliku maslinastozelenih okruglih pjega na listovima koje će kasnije dobiti ljubičastu boju, a na kraju će i pocrnjeti. Na izbojima će se javiti sitni ovalni pliklovi na kori,a kasnije se javljaju rane. Takvi izboji uzrokovaTi će kasnije odumiranje pupova.
Uzročnik bolesti prezimljava na tlu i na mladim zaraženim izbojima. U proljeće, kada bude vlažno bolest (uzročnik) se nošena vjetrom širi. Visoka relativna vlaga pospješuje širenje bolesti. I kod relativno niskih tempera bolest će se brzo širiti.
KRASTAVOST JABUKE
Krastavost jabuke izaziva gljiva Venturia inaequalis koja može uništiti znatan dio uroda (do 70%).
Manifestira se na plodovima u obliku maslinastih pjega, koje s vremenom posmeđe i imaju izgled kraste. Zaraza se širi tijekom cijele sezone, a može se javiti i tijekom skladištenja plodova. Rano zaraženi plodovi će otpasti, dok će se kasnije zaraženi plodovi deformirati. Ponekad se ova bolest pojavljuje i na uskladištenim plodovima.
Listovi će biti zaraženi vrlo rano, već s razvojem pupova pa će u početku imati maslinaste mrlje koje će kasnije dobiti maslinasto-smeđu boju. Posljedica svega toga je opadanje listova.
Uzročnik bolesti prezimljava na isti način kao i kod kruške, a „kreće“ sredinom travnja i širi se pod nešto višim temperaturama, osobito ako tada pada kiša (iznad 17°C).
Najizloženije su sorte Zlatni delišes, Jonagold te Idered.
SUZBIJANJE BOLESTI
Na prvom mjestu je preventiva što podrazumijeva prskanje u rano proljeće (fenofaza „mišjih ušiju“) nekim od bakarnih preparata. Drugo prskanje provodi se pred fenofazu „rozih glavica“ te se nastavlja u svibnju i lipnju u nešto kraćim razmacima u prskanju. To je što se tiče krušaka.
Jabuke su osjetljive na tu bolest nakon otvaranja prvih latica cvjetova i tijekom cvatnje. Preventivna i pravodobna primjena fungicida je najbolja zaštita, a to je dan ili dva prije nastupa uvjeta za zarazu, s time da kod toga treba paziti koji od preporučenih fungicida se primjenjuje u kojoj fazi razvoja.
UPOZORENJE: PRIMJENA PESTICIDA POVEZANA JE S RIZICIMA ZA ZDRAVLJE I OKOLIŠ PA JE ISTE NEOPHODNO PRIMIJENITI SUKLADNO UPUTAMA NA PROIZVODU (AMBALAŽI, UPUTAMA) I SAVJETIMA STRUČNJAKA.
PREVENTIVA
U prvom redu – preventiva. Ukoliko je to moguće,a u manjim voćnjacima sigurno jeste, neophodno je pokupiti i ukloniti lišće s obzirom da bolest prezimljuje i na otpalom lišću. Krajem listopada, a nakon berbe, preporuča se i prskanje krošnji 5%-tnom otopinom UREA-e kojim postupkom se potiče mikrobiološka razgradnja lišća tijekom kasne jeseni i zime.
ALTERNATIVA
Osobito u završnoj fazi zaštite kruške i jabuke, kako bi se izbjegla prisutnost rezidua pesticida u plodovima, prednost se daje preparatima na bazi preslice ili mikrobiološkim pripravcima. U tom smislu Gra-mina ponuda je kvalitetna i respektabilna te ona može zadovoljiti potrebe kako profesionalnih proizvođača,a tako i onima koji ove voćne vrste uzgajaju na manjim površinama.
EKSTRAKT PRESLICE, BUHAČA, PELINA I HUMUSA
Biljni ojačivač. Za folijarnu primjenu na različitim kulturama (voće, povrće i ukrasno bilje) te prskanje tla. ECO CONTROL™ Provjerena kvaliteta Certificirani prirodni proizvod. Ekstrakt ne sadrži kemijska sredstva niti opasne sastojke. Razvrstan prema Uredbi (EZ) br. 1272/2008.Proizvod je potpuno prirodan i ne sadrži dodatke protiv plijesni i sl. Eventualna pojava plijesni ne smanjuje učinkovitost proizvoda! Sastav: Sadrži 95,2% ekstrakta preslice (Equisetum arvense 7%), buhača (Tanaceti hb. conc. 2,5%), pelina (Artemisia absinthium 1%) te 4,8% ekstrakta humusa (15% vodeni ekstrakt). Aplikacija: Ovisno o biljnoj vrsti i željenim učincima od 2-5% otopit u vodi (200-500 ml/10 l vode). Kod normalnih vremenskih uvjeta dovoljna preporučena koncentracija je 3%. Za začinsko bilje, ukrasne cvjetnice, biljke u kamenjarima dovoljan je koncentracija od 1%. Za suha vremena, dobro poprskati listove s obje strane, preporuča se u ranim jutarnjim satima ili nakon zalaska sunca. Tretirati suhe biljke. Prskati cijele biljke, a može se tretirati i tlo. Može se primjenjivati na svim biljnim vrstama. Ne ostavlja mrlje. Na sadnicama i mladim biljkama te slabim biljkama preporučene doze prepoloviti. Vrijeme primjene i intervali: Početak primjene – od formiranja ili otvaranja pupova ili nakon sadnje. Preporuča se češći tretman u manjim koncentracijama te izbjegavanje duljih razdoblja između tretmana. U proljeće nakon cvatnje svakih 8-10 dana, u ljeto nakon cvatnje svakih 10-14 dana, u kasno ljeto do berbe svakih 14-20 dana. Poslije duljih kišnih razdoblja, loših vremenskih uvjeta duljeg trajanja ili oluja – dva dodatna tretmana.