U suvremenoj se poljoprivrednoj proizvodnji, ali ne samo u takvom obliku proizvodnje (vtlari i sl.), nastoji primijeniti takve metoda koje su manje “agresivne” prema tlu, živim organizmima i okolišu uopće. Traže se metode koje su dokazano manje štetne za ljude koji konzumiraju poljoprivredne proizvode. Pristupi su različiti – uzgajaju se otpornije sorte, provode se mjere plodoreda i fizikalne zaštite, a sve više važnosti ima i tzv. biološka zaštita.
Važna mjera u ovakvom pristupu je smanjenje ili, ukoliko je to moguće, potpuno izbjegavanje primjene kemijskih sredstava (pesticida) i uvođenje bioloških preparata. To podrazumijeva primjenu različitih organizama i njihovih proizvoda u cilju suzbijanja bolesti i nametnika (štetni organizmi).
Među biološkim preparatima se protiv biljnih patogena najčešće primjenjuju korisni mikroorganizmi.
U Gra-mi se može nabaviti koji sadrže korisnu antagonističku gljivicu Trichoderma kojom se uspješno borimo protiv mnogih zemljišnih patogena npr. Pithium, Phytophthora, Rhizoctonia, Verticillium, Fusarium i Sclerotinia. U primjeni preparata treba se držati uputa proizvođača odnosno, trgovca pa tako treba znati da se ovaj preparat ne smije koristiti zajedno s fungicidima ili drugim aktivnim tvarima!
TRICHODERMA
Što je Trichoderma?
Trichoderma vrste jesu saprofitske gljivice (nisu patogene). Drži se da su se najizrazitiji antagonisti u mikrobiološkom svijetu. Vrlo su prilagodljive i rastu vrlo brzo. Trichoderme u tlu osiguravaju zdravstveno stanje biljke, povećavaju otpornost na bolesti, ne utječu na druge korisne mikroorganizme. Neke Trichoderma vrste osim toga, pospješuje razvoj biljke.
OBRAMBENO DJELOVANJE
Osnovno djelovanje Trichoderma mikrobiološki je antagonizam koji se odvija različitim mehanizmima:
– Mikoparazitizam (Trichoderma ) proizvodi enzime (glukonazu, celulazu, hitinazu) koji razgrađuju staničnu stjenku patogena. Zatim uspostavlja hiperparazitski odnos s patogenom, a za ishranu koristi citoplazmatski sadržaj stanice patogena
– Emitira metabolite (proizvodi i oslobađa niz metabolita koji zaustavljaju rast i klijanje spora patogenih organizama, djelujući toksično na određene enzime)
– Antibioza zaseban vid antagonizma između dvije ili više vrsta raznih mikroorganizama. (kod Trichoderme dokazana je proizvodnja tricorzianina koji djeluju na citoplazmatsku membranu patogenih gljivica)
– Nadmetanje – u nepovoljnim uvjetima Trichoderma je poznat borac za životni prostor i hranjive tvari. To joj omogućava da se proširi i brzo zaposjedne supstrat, spriječi naseljavanje štetnih mikroorganizama.
Trichoderma na taj način priječi razvoj mnogih patogena među kojima: Alternaria spp., Armillaria spp., Botrytis spp., Colletotrichum spp., Fusarium spp., Phytophthora spp., Pythium spp., Rhizoctonia spp., Sclerotinia spp., Xanthomonas spp. i dr.
DJELOVANJE U ISHRANI I KAO FITOSTIMULATOR
Trichoderma utječe na povećanu produktivnost biljke, između ostaloga inaktivacijom postojećih toksičnih tvari u zoni korijena. Povećava apsorpciju hranjiva omogućuje biljci bolje korištenje dušika, te povećanu pristupačnost hranjiva iz tla. Ta je gljivica u stanju pospješiti formiranje sekundarnih korjenčića i stimulirati naseljavanje dugih korisnih mikroorganizama u zonu korjenova sustava. Može oporaviti biljku, razgrađujući neka sredstava za zaštitu bilja koja su perzistentna u tlu.
KOMPATIBILNOST
Trichoderma je kompatibilna s velikim brojem gnojiva. Međutim, ne savjetuje se da se za pripravljanje otopine s Trichodermom rabe posude mineralnih gnojiva, prije nego se te posude temeljito operu. Ostaci mineralnih gnojiva u posudama zbog jake kisele ili alkalne reakcije mogu umanjiti vitalnost mikroorganizma. Trichoderema ima odličnu kompatibilnost s organskim gnojivima. Uporaba sredstava za zaštitu bilja može inhibirati normalan razvoj Trichoderme, osobito štetne s djelatne tvari sredstava za zaštitu bilja: kaptan, TMTD, difenkonazol, prokrolaz, iprodion, fenarimol, pirimetanil, ciprodinil, fludioxinil, bifentin+amitraz, tebukonazol, propikonazol.
TIFI je proizvod iz mediteranskog okruženja, sastavljen od spora (konida i klamidospora) i micelija živih gljivica, genetski nemodificiranih.
Nakon molekularne identifikacije za sekvencioniranje ITS (INRA Versaillesu, Francuska), soj 898G, gljive Tr.At., u međunarodnoj zbirci registrirao je s referencijskim brojem: BCCM / MUCL 45.632 – NIXE laboratorij (Giten grupa – Italpollina).
Trichoderma Atroviride – 898G, soj je gljivica koje imaju izravno antagonističko djelovanje na mnoge patogene gljivice koje žive u tlu (Fusarium spp., Rhizoctonia spp.., Verticillium spp., Armillaria spp., Phyrochaeta spp..) i na biljkama (Phytophtora spp., Botrytis spp. ecc.).
Odabrani soj od drugih razlikuje velika prilagodljivost okruženju, a posebno – velika reproduktivna sposobnost, te agresivnost protiv patogena. To znači brže i efikasnije djelovanje i veću ustrajnost u djelovanju, zahvaljujući svojoj sposobnosti da žive u tlu (zauzimajući rizosferu i kolonizirajući korijen) i da se nasele na površinskim zonama trave i drveća biljke.
Pakovanje: dostupno u vrećicama od 1 kg.
SASTAV
|
|
Glomus spp., (10 propagula/g) | 7% |
Trichoderma atroviride 898G: UFC/g | 2 x 108/g |
Organska matrica (biljni, organski poboljšivač) | 7% |
Bakterije rhizosfere | 0,01% |
OSTALI PARAMETRI
|
|
pH | 6 |
Specifična težina | 0,28 kg/l |
Jedinična netto težina | 1 kg |
Formulacija | mikronizirano močivo prašivo |
DOZIRANJE I PRIMJENA
Nanesite proizvod s preventivnim mjerama na tlo i na biljke prema opisu u daljnjem tekstu. Ponovite tretman s minimalnom dozom za očuvanje obrambene funkcije. Primijeniti tijekom ranih jutarnjih sati ili tijekom svježijih večernjih sati; tijekom ljetnog razdoblja tretmani moraju biti češći, u skladu s preporukama.
Sjemenje i rasadnici
Ravnomjerno izmiješati s tresetom ili supstratima neposredno prije sjetve i zalijevati.
Doza: 5 kg/m3 tla
Ponovite tretman prskanjem svakih 7-15 dana, i distribuirajte proizvod dozom od 2 g/m2 za površinu koja se tretira (2 kg/1000m2 u 100-150 l vode)
Povrtnjaci (zaštićeni i otvoreno polje)
Mrkva, rotkvica, luk, češnjak, jagode, zelena salata, grašak, mahune, raketna salata, valerijan (odoljen), špinat, celer, komorač, poriluk, švicarska i crvena blitva, luk kozjak, rotkvica, krumpir: nanijeti proizvod tijekom sjetve ili presađivanja, ručno ili preko sustava za fertirigaciju.
Doza: 4,5 kg/ha (na tlo i/ili listove)
Najmanje dva tretmana svakih 7-15 dana
Povrtnjaci (zaštićeni i otvoreno polje)
Dinja, lubenica, tikvice, rajčice, patlidžan, paprika, krastavac, šparoga, kupus, artičoka: nanijeti proizvod tijekom sjetve ili presađivanja, ručno ili pomoću sustava za fertirigaciju.
Doza: 2,5-3,5 kg/ha (na tlo i / ili listove)
Najmanje dva tretmana svakih 7-15 dana
Stablaste biljke
Jabuke, breskve, kajsije, trešnje, šljive, kivi, vinogradi, masline, divlje kupine.
Primjena na tlima: pripravak ravnomjerno rasporediti u rupu za sadnju; ponoviti svaka 2-3 mjeseca tijekom prve godine preko sustava fertirigacije ili injektora
Doza: 2-5 g/biljci
Primjena na lišću: najmanje dva preventivna tretmana svakih 7-12 dana
Tretiranje sjemena: nanijeti proizvod izravno u koš sijačice uz dobro i ravnomjerno miješanje
Doza: 1 kg/1,5 kvintal sjemena
Ukrasno bilje
Primjena za vrijeme sadnje: zeleni i/ili cvijetni grmovi poput azalee, paprati, calycantusa, hortenzije, itd.): nanijeti proizvoda u rupu miješajući ga sa supstratom
Doza: 2-5 g/biljci
Biljke visokog stabla (jela, javor, breza, čempresa, ariš, bagrem, jasen, itd.): nanijeti proizvod u rupu i pomiješati ga s tlom.
Doza: 5-10 g/biljci (maksimalna doza je iz biljke koje su 3-5 godina starosti)
Primjena na lišću tijekom vegetacije: najmanje dva preventivna tretmana svakih 7-12 dana
Trava, primjena tijekom pred-sjetve i kasnije: nanijeti proizvod i pomiješati ga s tlom ili pijeskom ili pomoću sustava za prskanje.
PREDNOSTI
– vrlo visoka koncentracija inokulacije
– velika brzina djelovanja
– jedinstveni soj za veliku prilagodljivost na tlo i uvjete okoliša
– izravna stimulacija razvoja biljke
– mikorizni proizvod: povećava dostupnost hranjivih tvari
DJELOVANJE
– štiti korijen biljke u tlima kontaminiranim patogenim gljivama
– stimulira rast biljke
– djeluje na uravnotežen razvoj i reprodukciju biljke
– štiti lišće i plodove od napada Botrytis spp. i Phytophtora spp
– neškodljiv je proizvod za ljude i insekte
– to je prirodni proizvod koji nije genetski modificiran
– ima širok spektar djelovanja (bez otpora)
– jednostavno se koristi i fleksibilan je u primjeni.
Nakon distribucije proizvoda na tlo ili lišće, micelij i spore se aktiviraju i započinje razmnožavanje i rast, te kolonizizacija određenog volumena tla. Velika prisutnost Trichoderme eliminira patogene gljivice kroz razne mehanizme djelovanja, kao:
PREDACIJA: Trichoderma izravno napada patogene gljivice
PROIZVODNJA metabolita: Oni su toksične tvari za patogene gljive
KONKURENCIJA: Trichoderma stvara simbiotske zajednice sa korijenima biljaka, tj. odnos uzajamne koristi, a koje stvaraju fizičku barijeru od hifa protiv prodiranja patogenih gljiva na korijene
Primjena na tlima Trichoderme atroviride 898G, stimulira razvoja biljke zahvaljujući velikoj emisiji faktora rasta koje korijen lako apsorbira.
KOMPATIBILNOST
Uporaba sredstava za zaštitu bilja može inhibirati normalan razvoj Trichoderme, osobito štetne s djelatne tvari sredstava za zaštitu bilja: kaptan, TMTD, difenkonazol, prokrolaz, iprodion, fenarimol, pirimetanil, ciprodinil, fludioxinil, bifentin+amitraz, tebukonazol, propikonazol.