Zaštitna mreža je učinkovito ali i atraktivno sredstvo zaštite usjeva od štetnih utjecaja, ne samo od tuče, nego i od mraza te jake sunčeve svjetlosti. Zaštitne mreže imaju i druge funkcije: zasjenjenje, skrivanje od neželjenih pogleda, zaštita od glodavaca i ptica te dr.
MREŽE PROTIV TUČE
Nesporno je da je ekonomska prednost nabavke i postave mreže za zaštitu od tuče velika. U prvom redu to je zaštita investicije, bez obzira radi li se o malom vrtu ili velikom voćnjaku. S druge strane, radi se o efikasnoj metodi osiguranja uroda. Mreža protiv tuče postavlja se u pravilu na posebnu konstrukciju iznad povrtnjaka, voćnjaka, vinograda, rasadnika ili iznad individualnog raslinja. Javlja se u zelenoj i crnoj boji, izrađena je od posebnog materijala koji se odlikuje odgovarajućom čvrstoćom, gustoćom tkanja i UV stabilnošću. Prednosti postavljanja mreža su mnogobrojne:
– sprečavanje šteta na sezonskim nasadima (povrtne kulture i sl.)
– sprečavanje trajnih šteta na nasadima (voćnjaci, vinogradi)
– sprečavanje pojave sunčanih ožegotina
– ujednačena obojenost plodova
– sprečavanje štetnog utjecaja vjetra
– povišena stabilnost armature (kod većih površina)
– neovisnost od sustava osiguranja (za profesionalne proizvođače).
Daljnje prednosti naročito se odnose na profesionalne proizvođače: iskoristivost skladišnih kapaciteta, smanjenje fiksnih troškova skladištenja, kontinuirana dostava voća i povrća, osiguranje kontinuiranog udjela na tržtu i povećanje udjela na tržištu.
Nedostaci se uglavnom odnose na visoke troškove postave i zasjenjivanje nasada. No, naše hobiste s malim vrtovima te primjedbe zasigurno neće zasmetati. S druge strane, uz malo novca i truda efikasno ćemo zaštititi svoj vrt od tuče.
Zaštitna mreža je ključni element zaštite nasada, ostalo su pomoćni elementi (stupovi, kolci, žice…). Da bi mreža u ekstremno nepovoljnim uvjetima mogla izvršiti svoju funkciju, one moraju biti stabilnog tkanja, s malim otvorima, sa rubnim i središnjim pojačanjima (za velike površine) te visoke propusnosti svjetlosti. Orjentacijske optimalne karakteristike bi bile:
– način tkanja 2,9×9 mm, dvije niti
– debljina niti 0,29 mm
– rubno pojačanje 5 cm, gusto tkana, tri niti
– zasjenjivanje – crna mreža 15%, sviva 12% i crystal (bijela) 8%.
Mreža protiv tuče monofil – monofil mreže su iznimno kvalitetne s vijekom trajanja do 10 godina, UV su stabilne te dolaze u zelenoj ili crnoj boji. Različitih su širina (1; 1,6; 1,8; 2; 2,4 m…), a pakirane su u bale dužine 100 i 200 ma na. Njihova namjena je zaštita vinograda.
Mreža protiv tuče za zaštitu voćnjaka – također visokokvalitetna mreža, UV stabilna, duplo pletena te ojačana na rubovima. Dolazi u crnoj boji, a širine je 2 i 3,8 m.
Mreža protiv ptica – visokokvalitetna i UV stabilna mreža, s vijekom trajanja do 10 godina. Dimenzije: 2×10 m, 4×5 m m…
Mreža za uzgoj cvijeća – njezina je namjena biti oslonac biljkama dugih stabljika (krizanteme, karanfili i dr.).
Mreža za krastavce i dr. kulture – svrha joj je biti oslonac kod uzgoja krastavaca, mahunarki i tikvenjača duljih stabljika (grašak, grah).
Mreža za zaštitu od glodavaca – namjena joj je zaštita debla (mladih ali i starijih stabala) od glodavaca te od zečeva, srna i druge divljači.
MREŽE ZA ZASJENU (ZASJENJIVANJE)
Namjena mreže za zasjenjivanj je zaštita određenog prostora od prevelike sunčeve svjetlosti te od neželjenih pogleda. Ova je mreža laganija i jednostavna za postavljanje zasjena joj je od 35 do 90%.
OSTALE MREŽE
Postoje i posebne mreže za ograđivanje vrta radi zaštite od životinja, mreža za perad, mreža za zaštitu od komaraca i dr.
U Gra-mi imamo u ponudi mreže različite namjene.
Pogledajte i našu posebnu ponudu na web shopu.