UVOD
Često se kaže da u poljoprivrednoj proizvodnji biljnu proizvodnju nije moguće odijeliti od stočarske. Iako se radi o dvije odvojene proizvodnje one ipak čine jedinstvo. Naime, jedan on najvažnijih (nus)produkata stočarske proizvodnje je gnoj životinjskog porijekla, a on je značajan čimbenik u biljnoj proizvodnji.
Kruti gnoj je spoj izmeta i urina pomješanog sa steljom (stajski gnoj). Ovaj tip gnoja je najkvalitetniji tip životinjskog gnoja zbog mješavine stelje, tekućeg i krutog gnoja.
Gnojovka je smjesa urina, izmeta i vode. Nastaje otjecanjem navedenih sastojaka kroz rešetke u podu staje i skupljanjem u bazenima (5 – 6 mjeseci). Značajno je za napomenuti da gnojovku treba držati u aeriranom stanju jer u anaerobnim uvjetima dolazi od stvaranja amonijaka i mliječne kiseline, uslijed čega se stvara karakterističan smrad pa dolazi i do oštećenja biljaka i tla. Prozračivanje gnojovke obavlja se na način da se u gnojovku kroz cijev pod pritiskom pušta zrak ili da se gnojovka pušta u zrak putem propelera ili miješalica. Gnojovka se primjenjuje na različite načine, ovisno o vrsti proizvodnje. Žitarice se gnoje količinom 6-10 t/ha prije sjetve dok je na livadama i pašnjacima koristimo u količini od 20-40 t/ha u proljeće i nakon svake kosidbe te na jesen.
Gnojnica nastaje otjecanjem urina koji se ocjeđuje iz krutih dijelova gnoja.
Gnojnicu kao i gnojovku treba prozračivati. Koristi se samo provrela gnojnica. Gnojnicom se gnoje žitna strništa čime se postiže balans C:N ili kulture za zelenu gnojidbu.
PREDNOSTI I NEDOSTACI POJEDINIH ORGANSKIH GNOJIVA
1. GNOJ (kruti gnoj, gnojnica i gnojovka)
PREDNOSTI
- u tlo se unosi neophodna organska tvar, korisni mikroorganizmi, makro i mikroelementi
- poboljšava se struktura tla
NEDOSTACI
- nema značajnih efekata u prvoj godini gnojidbe (kruti gnoj)
- problem “dozrelosti” (samo “zreli” i odstajali gnoj je dobar)
- ostaci sjemena korova čime se doprinosi širenju korova (veliki problem!)
- prisutnost štetnih mikoorganizama (npr. E. colli!)
- nedostatne količine kvalitetnog gnoja
- tehnički problemi s distribucijom (skladištenje, troškovi utovari istovara, prijevoz, puno rada)
- ograničenja u distribuciji pod posebnim uvjetima (zabrana na podvodnim tlima, tankim tlima, smrznutom tlu…)
- problem podizanja kiselosti tla kod gnojidbe gnojnicom i gnojovkom, problem podizanja slanosti tla kod gnojidbe npr. svinjskim gnojem, zatiranje mikroorganizama u tlu (gnojenje gnojnicom).
2. MINERALNA (NPK) GNOJIVA
PREDNOSTI
- djeluju brzo i snažno
NEDOSTACI
- veliki gubitci kroz zrak i tlo (smatra se da su gubitci na dušiku 50-70%, na fosforu 70-80%, a na kaliju 40-50%, s time da gubitci na fosforu mogu biti i 90% u slučaju kiselih tala)
- problem otplavljivanja na kosim terenima
- kratko vrijeme dostupnost biljci
- problem određivanja optimalnog trenutka za distribuciju (ako smo dali prerano ili prekasno nema efekata te su gubitci max.)
- utjecaj na kvalitetu tla (osiromašivanje tla, nestajanje humusa)
- smanjena mikrobiološka aktivnost
- visoki troškovi distribucije (gnojidba – prihrana više puta kroz vegetativno razdoblje, zaoravanje)
- previsoke cijene
3. KOMPOST, STALATIKO
PREDNOST
- unos u tlo neophodne organske tvari
NEDOSTACI
- kompost – njegov sastav je vrlo nestabilan, a što je posljedica koja proizlazi iz problema sirovina koje se koriste u njegovoj proizvodnji – uglavnom, to su otpadci (!!!!!!) iz domaćinstva, granje, lišće, trava, papir, ambalaža, sirovine životinjskog porijekla, ostaci bolesnih biljaka… = rezultat je previše ugljika, nepovoljan C/N odnos, upitan udio teških metala, ostaci pesticida (otrova), lijekova, drugih štetnih kemikalija, ostaci životinjskog porijekla (meso, kosti, mesne prerađevine), prisutne bolesti i štetnici i dr. – mnogo toga nepoznatog! Proizvodite li kompost sami, otpadcima iz svog vrta, otpada samo jedan dio pobrojenih problema;
- “Stalatiko” – na tržištu je mnogo proizvoda koji se javljaju pod tim imenom (ponekad u kombinaciji s nekom drugom riječi) i pod nižim cijenama nego pravi organski gnoj; udio vode/vlage je upitan (sigurno je to najmanje 20%, ali kod nekih proizvoda i više, pa se postavlja pitanje koliko smo u proizvodu kupili vode?); na deklaracijama se iskazuju vrijednosti (npr. udio dušika itd.) u rasponu od … do … pa se postavlja pitanje koliko je to stvarno; udio teških metala upitan; često se deklarira da je to “konjski gnoj” mada je svima jasno da tolike količine konjskog gnoja nema jer nema ni toliko konja!!!!; da je to stvarno konjski gnoj, onda bi i cijena proizvoda bila znatno viša!; ključno je – to NIJE GNOJ već kompost nastao od otpadaka, dakle OTPAD, bez tvari animalnog porijekla – gnoja (na jednoj od deklaracija smo našli doslovno slijedeći tekst: “Period pretvorbe u gnoj 8-10 mj”!).
ORGANSKA GNOJIVA IZ GRA-ME
Danas su proizvođači, poznavajući sve prednosti i nedostatke navedenih oblika gnojidbe, osmislili prvo postupke, a potom i dobili proizvode odnosno takva organska gnojiva prirodnog podrijetla iz kojih su uklonjeni svi nedostaci, a ipak sadrže sve njihove spomenute prednosti i kvalitete. Najkraće, takva gnojiva
- imaju sve potrebne makro (N, P, K) i mikroelemente (B, Cu, Ca, Fe, Mg, Mn…)
- lako su topiva te su u njima sadržani hranjivi elementi tako lakše dostupna biljkama
- do određene mjere uklonjen je neugodan miris
- nema teških metala odnosno njihova razina je znatno ispod propisanih dopuštenih vrijednosti
- nema sjemena korova
- nema spora parazitskih gljivica i uzročnika bolesti
- nema GMO organizama
- sirovina je dobivena s farmi u ekstenzivnom uzgoju stoke
- nema viška vode
- lako se mogu distribuirati, a njihovom primjenom pozitivno se utječe na fizička i kemijska svojstva tla, a što sve utječe na povećanje prinosa.
Našu ponudu čine istinska (prava) organska gnojiva, spremna za trenutnu uporabu, čiji ključni sastavni elementi su prošli postupak “zriobe” (fermentacije) tako da je finalni proizvod doista gnojivo!
4. ORGANSKA PELETIRANA GNOJIVA ITALPOLLINA
PREDNOSTI
- unos organske tvari koja nije spaljena tijekom procesa (strogo kontrolirani proces proizvodnje na 70° C gdje ne dolazi do spaljivanja organske tvari)
- bez umjetnih smola (za spajanje materije u pelete)
- visoki stupanj iskoristivosti (95%) tj., iskoristivost elemenata (N,P i K i dr.) je najmanje dvostruko odn. trostruko veća nego kod umjetnih NPK gnojiva (vidjeti prije kod NPK gnojiva)
- nema sjemena korova
- nema štetnih mikroorganizama, GMO organizama i ostataka lijekova (antibiotika). Na 1 gr. dolazi 800.000 anaerobnih i aerobnih bakterija koje se aktiviraju u tlu
- korištene sirovine vrhunske kvalitete : guano, kvasci, kokošji, pileći, goveđi i konjski gnoj, brašno od perja, borlanda (desalinizirani trop), pivarski trop
- 100% organski dušik, fosfor i kalij. Dušik se postupno otpušta pa se ne gubi. Fosfor ne podlježe fenomenu netopljivosti. Kalij potpuno organski, nije dervivat klorida ili soli
- niski troškovi distribucije (praktična pak. od 25 i 500 kg; dovoljna jedna gnojidba u sezoni zbog postepenog otpuštanja elemenata; pogodno za distribuciju mehaničim rasipačima; preporuča se uklopati 15 cm u zemlju, ali može i po površini npr. kod zatravljenih voćnjaka i vinograda; distribucija bilo kada sve do početka tjeranja izboja ili prije sadnje/presadnje)
- dodatak različitih mikroelemenata (B, Fe, Mg…)
NEDOSTACI
- nisu poznati.
Zbog čega toliko naglašavamo prednosti ovih organskih gnojiva?
Evo nekih brojki: u tlu do dubine od 15 cm u njemu sadržana fauna čini svega 0,08% svoje mase, ali je to istovremeno ne manje od 260 milijuna jedinki po kvadratnom metru što je u ukupnoj biomasi oko 150 g/m² što je ekvivalent težini dviju odraslih krava po hektaru biomase! No, taj odnos znatno varira ovisno o urodu, uzgojnoj praksi, vrsti tla, klimatskim uvjetima … No, moramo znati da su organizmi koji žive u tlu vrlo brojni i raznoliki, čak i unutar iste vrste. Oni stalno “rade”, ali su i u interakciji međusobno, ali i s biljkama.
Ovaj ekosustav uključuje:
- člankonošce, beskralješnjake kao što su kukci, mravi, grinje, pauci i dr. kukce
- gliste
- nematode
- gljivice
- mikroskopske nitaste alge
- protozoe
- bakterije…
Neki od ovih oblika života privremno nastanjuju tlo, a neki su u tlu stalno i nikada ga ne napuštaju.
Biološka aktivnost u tlu ima ključan utjecaj na strukturu i sastav tla. U tlu se stalno nešto događa – gradi se i razgrađuje, obnavlja, kopa i ruje, okreće i prevrće. Jednostavno, sve što se nađe na tlu i u tlu bude podložno nekom od bioloških procesa. Biološki i ciklički gledano, razgradnjom organske tvari
- nastaje CO2, voda i energija (razgradnja organske materije je oksidacija)
- odvija se mineralizacija, proces razgradnja organskih tvari u jednostavne organske spojeve, npr. CO2, amonijak, nitrate, sulfate, fosfate
- odvija se proces humifikacije – je najvažniji biolški proces u tlu u kojem se iz produkata razgradnje organske tvari, oksidacijom, polimerizacijom i kondenzacijom stvaraju novi ciklički, visokomolekularni, koloidni organski spojevi. Jednostavnije – raspadanjem nastaju složenije molekule ili “humus”.
PGPR (Plant Growth promoting Rhizobacteria – bakterije rizosfere koje utječu na rast biljaka)
Organska tvar ima svoja fizikalna i kemijska svojstva, ali i biološku aktivnost. Bez te biološke aktivnosti ona je beskorisna. Organska gnojiva iz Gra-me Italpollina sadrže 7.000.000 aerobnih bakterija po gramu te oko 90.000 anaerobnih bakterija po gramu. Dakle, jasno je da su ti proizvodi bogati PGPR-om i da se njima osigurava odvijanje procesa koje smo prije opisali, a koji su ključni za tlo i rast biljaka. A te bakterije djeluju na više načina: djeluju na prehranu i razvoj biljaka, povećavaju njihovu otpornost na stres i bolesti, mineraliziraju organske tvari…