Šimširov moljac (Cydalima perspectalis) je štetnik koji izaziva velike štete na ukrasnom bilju (šimšir, božikovina, japanska kurika…),a posljedica njegovog „napada“ često je potpuna defolijacija (gubitak lišća). Gusjenice moljca, ovisno o vremenskim prilikama, aktivne su čak od ožujka pa sve do kraja listopada.
Ovaj štetnik imati će čak dvije do tri generacije kroz godinu. Zapravo, prva generacija gusjenica koja počinje biti aktivna rano u proljeće su gusjenice zaštićene u kokonu koje su na biljci prezimile. Mlade gusjenice su zelene boje koje su aktivne unutar krošnje (grma) gdje se hrane unutarnjim dijelovima lista, dok su starije gusjenice također zelene boje, a li s prepoznatljivom crnim crtom i tankim bijelim prugama i crnim točkama na leđima, a one napadaju cijele listove i tako izazivaju prepoznatljivu defolijaciju.
Već površnim pregledom, osim pojave gubitka lisne mase, vidjeti ćete svilenkaste zaperke i niti, poput paučine. Možda nećete vidjeti gusjenicu, ali to će biti siguran znak da su gusjenica tu.
U cilju prevencije predlažemo redoviti pregled grmova (biljaka) tijekom cijele godine i to posebno razmicanjem grana kako biste uočili i početak napada.
Metode suzbijanja ovog štetnika mogu biti, osim spomenutih preventivnih pregleda, mehaniče i kemijske.
Mehaničke metode prodrazumijevaju odstranjivanje zaraženih grana te dobro protresanje čitavih biljaka.
Kemijske metode podrazumijevaju uporabu pesticida (prskanjem), ali i alternativnim metodama koje u potpunosti isključuju tretman opasnim sredstvima.
Ono što alternativno preporučamo je primjena nekih od preparata iz Gra-mine ponude biljnih ojačivača i sredstava za zaštitu od bolesti i nametnika. Metode su biološke, kompatibilne s prirodom, životinjama i ljudima, a i efikasne su. Naš je prijedlog (jedan od dva načina):
- Prskanje ekstraktom vratića i pelina. Preporuča se prskanjem „čajem“ od navedenog preparata, sukladno preporuci;
- Druga metoda je primjena dva preparata: prvi je Ekstrakt preslice, buhača i pelina koji se primjenjuje folijarno na način da odmah po prskanju na mokre listove obavimo posipavanje nekim od preparata u prahu: Rivergreen foliar, Kameno brašno, Bentonit ili Kaolin. Postupak se ponavlja ukoliko padne kiša. Izgled biljaka nakon ovog postupka baš neće biti najljepši, ali je metoda pouzdana i ekološki potpuno prihvatljiva.
Sve navedene preparate možete nabaviti u trgovinama Gra-ma te putem web trgovine (grama trgovina).