Redovita briga o mački, osim hranjenja, podrazumijeva i redoviti posjeti veterinaru i to ne samo kada je mačka bolesna, cijepljenje te sterilizaciju.
Veterinara ćemo svakako posjetiti ukoliko mačka pokazuje simptome koji nisu uobičajeni odnosno, nisu „normalni“: povraćanje, proljev, odbijanje hrane, iscjedak iz očiju, ušiju ili nosa, krvarenje, češanje, ispadanje dlake, povišena temperatura viša od 39°C ili preniska temperatura (ispod 37°C), bezvoljnost… Nemojte odlagati odlazak veterinaru jer posljedice, ako nisu fatalne, bitno će otežati ozdravljenje mačke.
Mačke koje su vani pokupiti će parazite – buhe, krpelje, crijevne parazite.
Dobije li mačka crijevne parazite (gliste npr.) to se najčešće ne primijeti, ali manifestacije toga mogu biti u obliku nadutosti i proljeva. U tom slučaju posavjetujte se s veterinarom koji će mački dati adekvatnu terapiju. Načelno, odrasloj bi mački 2 – 4 puta na godinu trebalo dati neko od sredstava protiv parazita čime ćete je zaštititi od tegoba i mogućih komplikacija. Za mačiće postoje također specijalni preparati i to u obliku paste, za mačiće do 2 mjeseca starosti ili u obliku tablete.
Mačku treba kontinuirano štititi od buha i krpelja, bilo aplikacijom specijalnog sredstva ili stavljanjem i redovitim mijenjanjem specijalne ogrlice. Sve to možete nabaviti u trgovini Gra-ma Čakovec ili naručiti putem web shopa.
Mačku svakako treba cijepiti i to protiv leukemije, bjesnoće i mačjih zaraznih bolesti.
Mačja leukemija je kronična i neizlječiva mačja bolest, a cijepljenje se svakako preporuča ukoliko mačka boravi vani i dolazi u doticaj s drugim mačkama. Uz to, kao prevencija, preporuča se kastracija.
Bjesnoća je vrlo opasna bolest mačaka koja najčešće završava fatalno. Svakako se preporuča cijepljenje ukoliko mačka boravi na otvorenom.
Zarazne bolesti od kojih mačke mogu oboljeti su panleukopanija, mačji calicivirus i mačji virusni rinotraheitis. Protiv ovih bolesti cijepljenje ne bi trebalo izostati jer su neke iznimno smrtonosne.
Bolesne mačke i one zaražene crijevnim nametnicima ne cijepimo. Prije toga treba poduzeti mjere da se zdravlje mačke stabilizira odnosno, da se očisti od nametnika.
Sterilizacija i kastracija su preporučjiva metoda kojom čuvamo zdravlje mačke i produljujemo joj život, a rješavamo i problem neželjenog razmnožavanja.
Mačka će se tjerati tijekom cijele godine i može imati do tri legla. A već nakon navršenih 6 mjeseci života mačići su spolno zreli. I još jedna napomena – usprkos uvriježenom mišljenju, mačku možemo sterilizirati iako nije imala niti jedno leglo. Sterilizacija je dobra mjera i iz razloga što će preventivno djelovati na neke bolesti koje se mogu javiti kod mačaka, kao npr. tumor mliječnih žlijezda.
Kastracija mužjaka je također preporučljiva, čime se smanjuje rizik od ozljeda, zaraze nekim bolestima (FIV ili mačji AIDS i mačja leukemija). Kastracija se provodi nakon što mačak navrši 8 do 12 mjeseci.
Vrlo često čujemo pitanje – treba li mačku kupati. U pravilu ne, ali ju možete.