Zbog čega vršiti analizu tla
Važan je uvjet za pravilnu ishranu i gnojidbu kemijska analiza. Time saznajemo kakvo je stanje hraniva u tlu te što u tom smislu treba poduzeti kod sijanja ili sadnje iduće kulture.
Temelj svake pravilne gnojidbe je utvrditi stanje pristupačnosti pojedinih biljnih hranjiva u tlu kakih 4ao i utvrditi ostala fizikalna i kemijska svojstva tla. Stoga je neophodno svakih 4-5 godina, a po potrebi i češće, uzimati uzorke tla te napraviti detaljnu kemijsku analizu tla. Osobito je to važno kod sadnje trajnih nasada (voće, vinova loza) kada je neophodno prije podizanja nasada sačiniti detaljnu analizu tla kako bi se donijela pravilna odluka o tome koje od hranjiva je neophodno dati u većim količinama.
Pri analizi tla neophodno je utvrditi sadržaj osnovnih hranjiva (N – dušik, P2O5 – fosfor i K2O – kalij). Osim toga, neophodno je utvrditi pH vrijednost tla koja može ukazivati na eventualno blokiranje hranjiva. I u slučaju povećane kiselosti te alkalnosti može doći do poremećaja dostupnosti hranjiva iz tla pa će u tom slučaju biti neophodno poduzimati mjere korekcije.
Kako pravilno vršiti uzimanje uzoraka?
Najjednostavnije je uzorke uzimati sondom. No, kako često sondu nemamo pri ruci, sasvim dobra je i lopata ili poznata štihača. Ukoliko uzork uzimate štihačom, postupak je slijedeći:
– iskopati jamu,
– okomito se po stijenci jame zasiječe zemlja,
– pažljivo se izvadi lopata tako da zemlja ne spadne s nje,
– uzorak se formira tako da se uzdužno po sredini lopate ostavi širina zemlje od cca 5 cm, a lijevo i desno od uzorka tlo se izreže i ukloni.
Uzorak se uzima do dubine normalne obrade tla odnosno, ukorjenjivanja biljaka i to:
– za oranične kulture 0-30 cm,
– za trajne nasade (voćnjaci i vinogradi) 0-30 cm i 30-60 cm.
Na analizu se daje prosječan uzorak koji se dobije miješanjem svih pojedinačnih uzoraka sa 20-25 mjesta ravnomjerno raspoređenih po cijeloj površini s koje se uzorci uzimaju.
Shema uzimanja uzoraka tla: sistematični (b,c,d) i nesistematični (a)
Ukoliko je tlo jače nagnuto ili je površina s koje se uzimaju uzorci veća od 5 ha ili tlo s kojeg se uzorci uzimaju nije istog tipa, uzima se više pojedinačnih uzoraka.
Nakon što ste uzeli sve potrebne uzorke, izmiješajte ih u nekoj posudi. Od takve “smjese” izuzima se do 1 kg. Tako izdvojeni uzorak stavite u plastičnu vrećicu koju moraju pratiti slijedeći podaci:
– naznaka vlasnika s adresom,
– oznaka parcele,
– dubina uzimanja uzorka,
– naznaka pretkulture s prinosom i prethodnom gnojidbom,
– naziv usjeva koji se planira posaditi ili posijati i radi kojeg se uzorci uzimaju te
– datum uzorkovanja.
Tko obrađuje uzorke?
Evo nekoliko institucija:
– Agronomski fakultet u Zagrebu,
– Hrvatski šumarski institut
– Visoko gospodarsko učilište u Križevcima,
– Zavod za tlo i očuvanje zemljišta Osijek,
– Poslovna škola Karlovac,
– Bioinstitut d.o.o. Čakovec,
– Inspecto d.o.o. Đakovo,
– Kombinat Kutjevo,
– Petrokemija d.d. Kutina
– Abundan d.o.o. Velika Ludina,
– Geotehnički fakultet Varaždin,
– Poljoprivredni fakultet u Osijeku,
– Institut za poljoprivredu i turizam Poreč.
Gra-ma za svoje kupce na programu organske gnojidbe tla organizira otpremanje uzoraka na analizu u vrhunski laboratorij u Italiji. Izvješće sadrži potpune podatke o sastavu tla (humus, biotest, pH, o štetnim čimbenicima kao npr. salinitet i dr., N, P, K, Mg, Ca, mikroelementi, s podacima dostupnosti, pričuvi i fikasaciji elemenata) sa preporukom! Cijena ovakve analize koju u RH ne možete nigdje dobiti je cca 120 EUR, ali se isplati jer dobijete cjelovitu sliku situacije u tlu s jasnim uvidom u eventualne probleme i potrebne zahvate (korekcije).
Kupci na programu organske gnojidbe koji u Gra-mi nabave cjelokupni program sukladno preporuci dobiti će analizu besplatno.