Dunja je od davnina prisutna u našim vrtovima i nešto manje u voćnjacima. Vrlo je ukusna, ali ukrasna voćka koju za vrijeme cvatnje krase veliki bijeli cvjetovi te lijepi, žuti i mirisni plodovi. Međutim, često oboljeva.
Ovu voćnu vrstu često napada monilijska trulež i palež izazvana bakterijom Monilinia linhertiana i, što je osobito interesantno, ona napada samo dunju. Primijetiti ćemo je već krajem cvatnje kao palež na cvjetovima, uvenuće lišća i kasnije kao trulež plodova. To će se najčešće javljati za vlažna vremena, u vremenskim prilikama s puno kiše i pri temperama od „samo“ 15°C. Bolest prenosi vjetar i kiša, ali i kukci. Kod zametnutih plodova kasnije ćemo primijetiti meku trulež u području sjemena te će se kasnije osušiti. Bolest prezimljuje na stablu kao i ostale monilie.
Kako se radi o voćnoj vrsti koju najčešće susrećemo na okućnicama, to pesticidna zaštita od bolesti ne bi došla u obzir.
Prva će mjera biti kasna jesenska rezidba pri kojoj se uklanjaju zaražene grane, ali i, a to je posebno važno, svi mumificirani plodovi (i oko voćke). Sve to treba iz vrta trajno ukloniti. Nakon jesenske/zimske rezidbe treba obaviti tzv. plavo prskanje bakarnim fungicidom, a pred cvatnju nekim od organskih fungicida. Kako ne zagovaramo primjenu pesticida, u zamjenu predlažemo nešto učestalije prskanje ekološkim preparatima iz Gra-me, tzv. ojačivačima kojima se kod biljke stvara prirodna otpornost na napade bolesti i štetnika.
Crna pjegavost lista i ploda posljedica je napada bakterije Diplocarpon mespili. Javlja se također u uvjetima visoke vlažnosti. Prva manifestacija je na lišću u obliku okruglih žućkasto-crvenih pjega koje se šire na cijeli list, dok središnji dio pocrni i odumire. Na plodovima se javljaju okrugle pjege, sivo-maslinaste boje. Zaraženi plodovi kasnije će zakržljati i istrunuti. Ako se koriste fungicidi, zaštita se provodi nekim od preparata namijenjenih tretiranju protiv paleži mladica i truleži plodova. Alternativa je svakako ono što je navedeno kod monilije.
Pepelnica se također javlja kao bolest na dunjama, a uzročnik je gljivica Podosphaerea clandestina. Simptomi su tipični kao i kod pepelnice na drugim voćnim vrstama (javlja se sredinom proljeća kao pepeljasta presvlaka na gornjem dijelu lista).