Mali kornjaš (Aethina tumida), koji izaziva bolest pčela etiniozu, nametnik porijekom iz Afrike, ozbiljan je neprijatelj pčelinjih zajednica. Toliko ozbiljan da može izazvati ogromne gubitke u proizvodnji, ali i dovesti do potpunog uništenja zajednica. Nema ozbiljne potvrde njegove prisutnosti u Hrvatskoj, ali su nadležna tijela zbog prevencije naredila da tijekom dijagnostičkog tretiranja protiv varoze, ako se posumnja na etiniozu, ovlašteni veterinar treba obaviti i klinički pregled pčelinje zajednice te uzeti uzorak radi analize koja se provodi isključivo u ovlaštenom laboratoriju.
Kornjaš je kukac kojeg karakterizira s gornje strane smeđi hitinski plašt, ovalnog oblika veličine 5x 3 mm. Na glavi ima karakteristična ticala sa kugličastim završetcima. Jaja polaže u pukotine unutar košnice ili na saću iz kojih se razviju ličinke koje se hrane pčelinjim leglom, medom i peludom. Odrasla ličinka potom se zavlači u zemlju gdje se razvija u kukuljicu pa potom u kukca.
Kukac se širi na mnogo načina – seljenjem zajednica, zaraženim materijalom, voćem, medom… Zaštita počinje u svakom slučaju preventivom i održavanjem visoke higijene košnice te postavljanjem odgovarajućih klopki za ličinke koje se postavljaju u samu košnicu, a oko nje za hvatanje odraslih jedinki. Klopke se postavljaju na sjenovita i tamna mjesta.