Kalcij (Ca) je iznimno važan element u gnojidbi jabuke. Dostatne količine raspoloživog (dostupnog) kalcija u neposrednoj su vezi s kvalitetom plodova.
Nedostatak kalcija očituje se kroz pojavu „gorklih pjega“ što se može primijetiti na plodu tijekom rasta, ali i tijekom skladištenja.
Nedovoljne količine dostupnog kalcija mogu biti posljedica:
- Nedostupnost kalcija zbog visoke kiselosti tla
- Antagonizam sa ostalim hranivima u tlu
- Nedovoljna gnojidba kalcijem
- Nepovoljni agrotehnički uvjeti
- Visoki prinosi.
TLO
Ukoliko se ne provede temeljita analiza tla (pH vrijednost tla), osobito na kiselim tlima na kojima se podiže novi nasad ili u starom nasadu, vjerojatno ćemo se suočiti s problemom nedostatka kalcija. Analiza treba biti sveobuhvatna, dakle ne odnosi se samo na pH vrijednost, nego i na količinu humusa, mikro i makroelemenata, prisutnost ostalih hraniva itd. Neke institucije danas izdaju uz analizu i preporuku za gnojidbu.
Ukoliko imamo situaciju da je pH tla niži od 6,0, to će biti znak da u tlu nedostaje kalcija te će biti neophodno provesti kalcifikaciju. To ćemo učiniti primjenom čistih vapnenih materijala na bazi kalcij-karbonata ili primjenom dolomitnih materijala koji uz kalcij sadrže i magnezij (CaCO3, MgCO3).
Ukoliko uz analizu tla nije priložena uputa, što je – mora se priznati rijetkost, onda treba odrediti potrebnu količinu materijala za kalcifikaciju prema pH vrijednosti tla odnosno prema vrijednosti hidrolitičkog aciditeta. Ukoliko su vrijednosti y1 od 4-8 potrebno je provesti kalcifikaciju:
- Ako je y1 x4,5 = dt/ha CaC=3
- Ako je y1 x2,52 = dt/ha CaO.
Kod nasada u proizvodnji dodavanje vapnenog materijala je obavezna mjera uz primjenu sitno granuliranog materijala koji se lakše aplicira.
Druga je metoda pri meliorativnoj, ali i redovitoj gnojidbi primijeniti nekog od gnojiva koje sadrži kalcij, kao npr. iz ponude Gra-me organskog peletiranog gnojiva GUANITO (6N – 15P2O5 – 3K2O + 10CaO + 3Mg).
VISOKI PRINOSI
Visoki prinosi u proizvodnji traže i veći unos kalcija kroz gnojidbu, a osobito je to značajno za sorte koje se dulje čuvaju u skladištu.
GNOJIDBA
Struka napominje da je ključni trenutak usvajanja kalcija period nakon cvatnje pa je usvajanje kalcija kroz plodove intenzivno. Kalcij se intenzivno dodaje do postignute 1/3 očekivane mase ploda, kod kasnijih ljetnih sorti to je 3-4 tjedna, a kod jesensko-zimskih sorti kalcij se dodaje znatno dulje vrijeme. No, i kasnije dodavanje kalcija ima značaj jer se time znatno utječe na čvrstoću plodova koja je važna kod nekih sorti kao npr. Zlatni delišes.
Za postizanje željenih učinaka kalcij se dodaje
- Kroz tlo i
- Putem folijarne gnojidbe.
Za gnojidbu putem tla, kada se gnojidba obavlja mineralnim gnojivima (Ca-nitrat ili Ca-amonij-nitrat), predlaže se dodavanje u 2 ili 3 navrata, dok je kod organske gnojidbe (GUANITO) to potrebno učiniti samo jednom i to berem 2 tjedna prije kretanja vegetacije u količini od 600-800 kg/ha! Ostalo se obavlja putem tzv. korekcije folijarno. Napominjemo da je moguće kalcij dodavati fertirigacijom. Zbog mogućeg antagonizma amonijskog iona i iona kalcija, primjena gnojiva na bazi kalcij-amonij-nitrata preporuča se u fazi do cvatnje.
Na tržištu ima dosta proizvoda za foliojarni tretman kalcijem, ali mi preporučamo ITALPOLLINA proizvod MYR CALCIUM organsko dušično gnojivo s kalcijem (5% Ca, biljne aminokiseline, 3% N i organski C) sa 3-5 tretmana tijekom sezone (intenzivan rast i razvoj plodova) u količini do 2-3 l/ha.
Za fertirigaciju također predlažemo proizvode iz naše ponude poput CERBERO NK 7-8 (2-3 puta u razmacima od 6-8 dna u fazi rasta plodova).