Klimatske promjene izgleda možemo okriviti i za sve učestalija virusna oboljenja na povrću i cvijeću. Činjenica je da se poljoprivredni proizvođači, ali i imaoci vrtova na kojima proizvode povrće za svoje potrebe ili uzgajaju cvijeće za ukras, susreću iz godine u godinu s novim problemima u uzgoju. U zadnje vrijeme je registrirana prisutnost virusa pjegavosti i venuća rajčice (TSWV) i virusa mozaika krastavaca (CMV) na rajčici i paprici te bosiljku, pelargoniji i krizantemama. Te se bolesti prenose kukcima vektorima, a to su kalifornijski trips i lisne uši.
Bolest je primijećena i na tikvenjačama, dinjama i lubenicama.
Simptome ćemo zamijetiti prvo na listovima te peteljkama, stabljici i potom na plodovima. Prvi simptomi se pkažu 3-14 dana nakon zaraze, ali to nije pravilo. Na listovima za primjećuju svijetli dijelovi ili vrlo sitne tamnosmeđe pjege. Ako se desi jaka zaraza, tkivo će odumrijeti,a biljka će dobiti brončanu boju. Na stabljici vidimo kloroze i nekroze, biljka se potom uvija, i vene te posuši. Na plodovima ćemo vidjeti svjetlozene prstenove čiji centar je malo uzdignut. Na zrelim plodovima bolest se manifestira kao blijedo crvena, narančasta ili bijela područja omeđena koncentričnim prstenovima.
Kad vrijeme zatopli, već u travnju, bolest će se proširiti pa je važno pratiti simptome.
Kod rajčice je najopasniji virus pjegavosti i venuća, ali se javlja na krizntemama pa i na korovu kao npr. ljutiću, maslačku, mišjakinji, šćiru i pepeljuzi.
Na krastavcima se javlja virus mozaika krastavaca, ali se javlja i na rajčici, paprici, dinji, lubenici, tikvi, grahu, grašku, salati, pelargoniji, vodenici, petunijama i begonijama.
Kako provesti mjere zaštite? To već znamo – nema pesticida protiv virusnih oboljenja!
Možemo samo provesti neizravne mjere kojima kontroliramo širenje virusa. Zaražene biljke treba ukloniti odmah čim primijetimo simptome,a važna je mjera u suzbijanju prenositelja virusa, a to su prije spomenute biljne uši i kalifornijski trips. Već kod presadnica treba pripaziti i nastojati ustanoviti da li ima ličinki npr. tripsa. Kako bismo odredili početak napada, u nasade treba postaviti ljepljive ploče i to žute za lisne uši i plave za trips, koje pomažu i smanjenju brojnosti štetnika. Tek tada ćemo kemijski „napasti“ vektore i to temeljitim prskanjem, u prvom redu ekološkim preparattima i to preventivno, o čemu smo dosta pisali na ovim stranicama (biljni ojačivači).