Želimo li se baviti pčelama, trebamo nešto opreme koju treba nabaviti u specijaliziranim trgovinama kao što je Gra-ma Čakovec. Trebamo košnice, pribor za vrcanje te različiti alat.
Košnice možemo načelno podijeliti na nastavljače i košnice koje se otvaraju odozgo ili poput ormara. Zatim imamo košnice s nepokretnim saćem i pletere. Nukleusi su košnice manjih dimenzija. U njih stavljamo okvire istih dimenzija kao i u velike košnice, ali ih je manji broj. Njihova je namjena prijevoz ili smještaj prirodnih ili umjetnih rojeva te njihov razvoj i prezimljavanje. Za razliku od njih, standardne košnice imaju veći broj okvira i prema njihovim „mjerama“ je prilagođena sva ostala oprema.
Košnice pletere od slame ili trave mogu se i dalje vidjeti u uporabi, doduše rjeđe. Imaju nepokretno saće jer ga pčele pričvrste s unutrašnje strane na stjenke. Prednost im je da u njjima pčele prilično dobro prezimljavaju. Imaju brzi proljetni razvoj pa se zbog toga rado drže jer daju jake rojeve.
Tzv. pološka košnica je velika samostojeća (u pravilu) košnica, koja je ujedno zbog svojih dimenzija prilično nepraktična. Otvara se od gornje strane te se tako stavljaju i okviri. U sredini ima jedno leto. Okviri su većih dimenzija.
U sjevernim krajevima prevladavaju tzv. lisnjače ili AŽ košnice. Vratašca takve košnice su otraga, a prostor se sastoji od plodišta i medišta koji su međusobno odvojeni matičnom rešetkom. Obično ima dva ili tri leta dok je ventilacijska rešetka smještena naprijed, iza ili bočno. Broj okvira varira od devet do dvanaest.
Za postupak vađenja meda iz okvira odnosno košnica namijenjen je specijalni pribor koji je specijalno izrađen za tu namjenu, a sastoji se od stalka i vilica za otklapanje saća, vrcaljke, sita te posuda za med. Sama oprema je dosta skupa pa je upitno da li je treba nabaviti baš svaki mali pčelar – hobist.