Procjenjuje se da je za relativno zdravu prehranu neophodno osigurati po jednoj osobi oko 100 kg povrća kroz jednu godinu. Za jednu četveročlanu obitelj, koja želi podmiriti barem veći dio svojih potreba za povrćem (ne svim, jer tu nije uključen krumpir) trebao bi vrt površine cca 200-250 m². No, većina nas koji povrće uzgajamo na malim okućnicama ne može računati na tako veliku površinu pa će i manji vrt biti dovoljan za proizvodnju nekih vrsta npr. salate, luka, paprike, rajčice i sl. Ovakva površina još uvijek ne zahtijeva korištenje specijalnih alata i uređaja (npr. kopačica) pa će se većina radova obavljati ručno, što je odlično!
Ako smo se odlučili baviti proizvodnjom povrća za vlastite potrebe to ne znači da ne treba postaviti zahtjeve za kvalitetom i efikasnošću. Dakle, treba razmisliti o osiguranju slijedećih uvjeta:
– odabir vrste odnosno sorte
– priprema tla i njegova kvaliteta
– poštivanju pravila o plodoredu
– osiguranju dovoljne količine vode.
ODABIR KULTURE
Koju ćemo kulturu (povrtnu vrstu) uzgajati ovisi o afinitetima i raspoloživoj površini. Kod manjih vrtova ne treba težiti većoj raznolikosti, pogotovo u sortimentu, jer na kraju nećemo postići ništa. Ali, salata, luk, malo graška, rajčica, paprika, patliđan, koja kupusnjača… osigurati će nam solidne količine povrća za svježu konzumaciju uz poštivanje pravila o plodoredu.
Ako za to imate uvjeta, bilo bi dobro proizvesti i vlastite presadnice jer ćete onda pouzdano znati što ste posadili i što ćete ubrati.
PRIPREMA TLA
Pod ovim podrazumijevamo odgovarajuću mehaničku obradu kako bi pripremili tlo za sijanje, sadnju i uzgoj. Dakle, radi se o pravilnoj jesenskoj obradi (“štihanju”) čija je svrha okretanje gornjeg iskorištenog sloja kao i izlaganju zemlje, korova, sjemena korova i štetnika niskim temperaturama. Time se osigurava i potrebna rastresitost tla, a ono će tijekom zime upiti i velike količine vlage potrebne za početak sezone uzgoja.
Nije nužno da tom prilikom unosimo u tlo i gnoj jer to možemo obaviti naknadno, tijekom zime ili u rano proljeće korištenjem specijalnih vrsta dehidriranog gnoja.
Naravno, gredice će neposredno pred sijanje i sadnju trebati odgovarajuće pripremiti, što podrazumijeva pliću obradu, usitnjavanje i izravnavanje površine.
Zbog prirodnih svojstava tala i pogrešaka kod obrade – osobito gnojidbe, pojaviti će se i problem s kiselosti tla koji će trebati rješavati.
Treba znati da povrće, ovisno o vrsti traži pH od nekih 5,5 do 7,0 (npr. rajčica 5,5-7,0; kelj i kupus 6,0-6,5; cvjetača i salata 6,5-7,0; paprika, krastavac i luk 6,0-7,0). Problem kiselosti ćemo riješiti kvalitetnom organskom gnojidbom i korištenje odgovarajućih sredstava (vapno, kalcifikacija). Kako ćemo znati da je tlo kiselo? Ako imamo mogućnost – jednostavnom mjerenjem pomoću posebnog uređaja ili opažanjem (npr. na tlu se hvata mahovina, biljke ne napreduju iako su zdrave i osigurani su im svi potrebni uvjeti).
Za sijanje i sadnju neophodno je osigurati određenu vlažnost tla pa se smatra da je neophodno osigurati barem 60-70% udjela vlage jer je vlažnost ispod 60% deficitarna.
Tijekom sezone tlo treba obrađivati tj. uklanjati korov čupanjem ili okopavanjem čime se i postiže odgovarajuća prozračnost tla.
Na kraju proizvodne godine neophodno je ukloniti biljke koje su preostale kako bi se uništile bolesti i štetnici, a po mogućnosti treba dezinficirati alat i plastenike kao i sredstva za uzgoj presadnica (kontejneri).
PLODORED
U profesionalnom zugoju to je često spominjan termin i zahtjev. Poštivanje plodoreda, koliko je to moguće u uvjetima uzgoja na manjim vrtovima, isto ima velik značaj. Naime, ovom mjerom znatno se utječe na suzbijanje određenih bolesti i štetnika. Poznato je da ako npr. iz godine u godinu na jednoj gredici sadimo krastavce oni će sigurno oboljeti od plamenjače!
Evo pregleda nekih kultura i njihovih predusjeva:
rajčica – mahunarke i povrće
grašak – rajčica, paprika, krumpir, mahunarke
krastavac – paprika, rajčica
paprika – korjenasto povrće, grašak, grah
kupusnjače – rajčica, paprika, krumpir, mahunarke, grašak, korjenasto povrće
luk – kupus, paprika, rajčica, krastavci.
GNOJIDBA I PRIHRANA
Gnojidbom se osiguravaju potrebna hraniva za vaše biljke (dušik, fosfor, kalij, mikroelementi) dok se prihranom tijekom vegetativne sezone obavljaju korekcije i jačaju biljke.
Ako nemate odgovarajućeg stajskog gnoja ili komposta, a što je najčešće slučaj, najjednostavnije i najefikasnije rješenje je korištenje dehidriranog gnoja “iz vreće”, što ima i svoje prednosti – laka distribucija, izostanak teškog fizičkog rada, a kod kvalitetnijih vrsta – izbjegavanje unosa u tlo sjemena korova, štetnika i bolesti). Općenito, mineralna gnojiva bi trebalo izbjegavati zbog velikih gubitaka elemenata uslijed ispiranja i hlapljenja (dušik) te devastacije tla (kiselost, odsutnost biološke aktivnosti). Kvalitetan organski gnoj naći ćete u ponudi Gra-me.
ZALIJEVANJE I NAVODNJAVANJE
Povrtne kulture u pravilu traže dosta vode pa ih treba zalijevati. Pravilo je da mlađe biljke treba zalijevati s manjom količinom vode ali češće, a razvijene biljke s većom količinom ali rjeđe. Prije spominjano okopavanje važna je mjera koju i zbog očuvanja vlage treba primjenjivati, jer će se redovitim okopavanjem smanjiti gubitak vlage te spriječiti nastanak pokorice.
Ručno zalijevanje kod manjih površina nije problem, no imate li vrt nešto većih dimenziuja, svakodnevno nošenje vode predstavlja problem. U tom slučaju možda bi trebalo razmisliti o automatskom navodnjavanju pomoću sustava koje također možete nabaviti u Gra-mi.
FOLIJE
U proljeće – u fazi ubrzanog rasta ili u kasno jesen te preko zime biljkama treba stvoriti uvjete za brzi rast i zaštitu od nepovoljnih klimatskih uvjeta (mraz, niske temperature). U tu svrhu primijeniti ćemo folije za prekrivanje od polietilena ili polivinila koje dobro propuštaju vlagu i svjetlost, slabi su vodiči temperature pa zadržavaju temperaturu i vlagu odnosno, štite biljke od niskih temperatura. U tu svrhu možete primijeniti različite folije – s rupicama ili bez njih, različite debljine, različite boje (bijela, žuta) ili u obliku pokrova odnosno tunela.
Ponuda
U ponudi se mogu naći i folije za prekrivanje tla kojima se sprječava rast korova koje ćemo primijeniti npr. kod sadnje jagoda ili drugih kultura. Dobre su i zbog toga jer propuštaju vlagu, ali sprječavaju isušivanje tla i akumuliraju tolinu.
Pogledajte veliki izbor različitih folija na našem web shopu.
ZAŠTITA OD BOLESTI I NAMETNIKA
Ma kako mali vrt imali, on će uvijek biti izložen napadu štetnika (nametnika) i bolesti. Ponekad će, na žalost, izazvati potpuno propadanje pojedinih kultura.
Kako ne zagovaramo primjenu pesticida na vrtovima i okućnicama, Gra-ma u ponudi ima niz alternativnih sredstava iz grupe biljnih ojačivača kojima se efikasno može štititi vrt od napada štetnika i bolesti. Radi se o sredstvima koja su jednako efikasna kao i pesticidi, samo je razlika u tome što nisu štetna za okoliš i ljude te ih treba nešto učestalije primjenjivati. To su različiti pripravci na bazi biljnih ekstrakata koji djeluju na podizanju i jačanju imuniteta biljaka odnosno poticanju biljaka da aktiviraju vlastite obrambene mehanizme. Ponuda Gra-me je u tom pogledu bez pretjerivanja iznimna pa ćete sigurno naći rješenje za svaki problem.