PLAMENJAČA
Krastavci su jedna od najčešćih kultura u našim vrtovima i često obolijevaju, najčešće od plamenjače (Pseudoperonospora cubensis). Bolest se javlja primarno na lišću u uvjetima povišenih temperatura zraka i visoke vlažnosti, s jutarnjim rosama ili maglama.
Bolest se javlja u obliku svijetlo-zelenih, žutih i smeđih pjega na gornjoj strani listova (palež) i to najčešće kod kornišona. Prvo se javljaju svjetlije okrugle pjege koje se postepeno povećavaju i poprimaju nepravilan oblik i mijenjaju boju pa se na kraju napadnuto lišće suši.
Bolest se izrazitije javlja krajem lipnja i početkom srpnja odnosno, pred formiranjem plodova i početkom berbe.
Idealni uvjeti za pojavu i razvoj bolesti su kiša, magla i rosa, “kišenje” (orošavanje) biljaka, visoka vlažnost zraka (više od 90%), uz temperature od 15-25°C.
Kada govorimo mjerama zaštite, primarno treba voditi računa o plodoredu, izboru manje osjetljivih hibrida, paziti kod zalijevanja (“kišenje” je najčešći problem!) i uzgajati biljke na mreži (osloncu). Ventilacija i provjetravanje je također odlična metoda (kad govorimo o uzgoju u zatvorenim prostorima). Kod navodnjavanja preporuča se koristiti sustave “kap po kap”
U primjeni kemijske zaštite doista je veliki izbor sredstava pa možemo navesti. Quadris SC, Ranman Top SC, Previcur Energy SL, Topic Avi (karenca 3 dana), Revus SC, Equation PRO (karenca 7 dana). No, ove preparate treba primjenjivati prije nego se pojave simptomi te će tek tada uspjeh biti zajamčen. Može se pribjeći i mjeri zalijavanja već nakon nicanja (Proplant, Provicur Energy). Prskanje Ridomilom Gold npr. dolazi u obzir samo prije cvatnje (karenca je 14 dana). No nisu sva sredstva predviđena i za uzgoj u zatvorenom prostoru pa se o tome treba savjetovati sa stručnjacima u poljoprivrednim apotekama. U svakom slučaju, trebalo bi se pridržavati primjene preparata u intervalima ne kraćim od 8-10 dana (voditi računa o karenci i o najvećem broju primjene određenog sredstva kroz sezonu!).
NAPOMENA: KORIŠTENJE KEMIJSKIH SREDSTAVA POVEZANO JE S RIZICIMA I OPASNOSTIMA. ISTE KORISTITI SUKLADNO SAVJETU TRGOVCA ILI SAVJETNIKA TE U SKLADU S UPUTAMA NA AMBALAŽI ILI KOJE PRATE PROIZVOD!
- ALTERNATIVA PESTICIDIMA
GRAMA NE PREPORUČA KORIŠTENJE PESTICIDA U VRTU.
Postoji alternativa pesticidima, a to su preparati iz ponude Gra-me koji spadaju u grupu biljnih ojačivača (čajevi, ekstrakti) . Suština zaštite ovim preparatima je da se s primjenom započne rano kako bi se kod biljaka stvorio imunitet na neku od bolesti ili štetnika.
Evo nekoliko primjera: EKSTRAKT GAVEZA – protiv gljivičnih oboljenja EKSTRAKT HRENA – monilija i palež EKSTRAKT RABARBARE – plamenjača EKSTRAKT CRNE BAZGE – pepelnica i plamenjača, SILIKAGEL i PROPOLIS -plamenjača. Navedeni preparati koji se primijenjuju kao tzv. biljni čajevi korisni su i u borbi protiv cijelog niza štetnika. Svi su u ponudi na web shopu Gra-me.